Великобритания стартира свой пазар за CO2 емисии, без връзка с европейския

Икономика / Свят
Георги Велев
909
article picture alt description

Великобритания ще започне свой собствен пазар за търговия с разрешителни за емисии на изкопаеми горива. Но без признаци на връзка с пазара на Европейския съюз, цените може да се окажат по-нестабилни от тези на общността, коментира Euractiv. Системата за търговия с емисии в Обединеното кралство (ETS), която таксува електроцентрали и други промишлени предприятия за всеки тон въглероден диоксид, който отделят, е част от плана на Великобритания за постигане на нетни нулеви емисии на парникови газове до 2050 г.

Когато Великобритания напусна Европа в края на 2020 г., тя също така напусна и този пазарен механизъм на ЕС. Двете страни се споразумяха в търговска сделка след Брекзит да обмислят сериозно обвързването на своите въглеродни пазари, позволявайки да се търгуват разрешителни между тях за създаване на една обща цена на вредните емисии.

Но когато британската ETS вече е на път да започне работа, все още няма признаци на преговори, започващи по връзка на пазарите – а това подклажда страхове сред емитентите, че двете отделни схеми могат да поставят британските и европейските фирми на неравномерна основа.

Германският производител на енергия RWE, който има задължения за спазване на ETS както във Великобритания, така и в ЕС, заяви, че самостоятелен британски ETS ще бъде по-малко ефективен от този на ЕС. „Основният въпрос е допълнителният риск, който крие пазарът с по-ниска ликвидност в Обединеното кралство“, каза говорител.

Големият, ликвиден пазар на емисиите в ЕС позволява на фирмите да хеджират рисковете си за въглеродните емисии години по-рано. Марк Копли, главен изпълнителен директор на Европейската федерация на търговците на енергия, каза, че свързването на схемите ще улесни фирмите да хеджират риска си. Той добави:  „Връзката на двата пазара ще върне способността на участниците да хеджират енергийната система в Обединеното кралство на много по-заменим пазар.“

Страхове за конкурентоспособността

Тъй като търговията едва започва в системата на Обединеното кралство, някои се опасяват, че компаниите ще се опитат да вземат първите налични разрешителни, ограничавайки предлаганите количества при хеджиране, а това потенциално може да доведе до по-високи цени.

„Дори при скорошните високи цени в ЕС, не е малко вероятно те да бъдат дори по-високи в британския ETS“, каза Франк Аасков, мениджър на политиката в областта на енергетиката и климатичните промени в индустриалната група Steel UK. „Това ще ни направи по-неконкурентоспособни тук, във Великобритания.“

Генералният секретар на Еврогаз Джеймс Уотсън заяви, че неговата индустриална група очаква "изкривяване на конкуренцията" между ЕС и Великобритания, ако схемите не бъдат свързани.

Цените на въглерода в ЕС миналата седмица скочиха до рекордно високи нива от над 56 евро за тон. Цената на разрешителните в UK ETS все още не е известна, тъй като търговията не е започнала.

Цените на въглеродните емисии в ЕС миналата седмица скочиха до рекордно високи нива от 56 евро за тон. Цената на разрешителните в UK ETS все още не е известна, тъй като търговията не е започнала.

Тъй като политиците в Брюксел сега се фокусират върху огромен ремонт на климатичните политики на блока, който трябва да се случи през юли, а напрежението след Брекзит продължава да се разгаря, анализатори твърдят, че липсва политически апетит за бързо установяване на връзка с британската система.

Говорител на британското правителство заяви, че „обмисля редица възможности за това как британската схема за търговия с емисии може да работи най-добре с други въглеродни пазари“.Представител на Европейската комисия посочи споразумението за търговско споразумение след Брекзит като вариант за разглеждане на опциите при създаване на връзка на пазарите и това ще трябва да бъде договорено.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Свят:

Предишна
Следваща