Облигационният заем на БЕХ за 550 млн. евро под въпрос след смяната на борда
Българският енергиен холдинг /БЕХ/ е застрашен от сериозна криза, която ще увлече и останалите дъравни енергийни дружества в структурата му, след прибързаното уволняване на ръководния му екип. Това заяви в интервю за агенция Фокус вече бившият изпълнитен директор на държавния енергиен холдинг Валентин Николов. Причината е, че след отстраняването на Управителния съвет, назначения от правителството на Бойко Борисов, няма кой да подписва документите и така се подлага на риск емисионният дълг, който холдингът емитира през миналата седмица. Емисията приключи с лихва от 2.45%, много по-ниска от тази на последния емитиран дълг от 3.5%, но още не е финализирана.
През следващите БЕХ дни трябва да преведе на облигационерите 550 млн. евро. “Ако това не се случи, понеже няма кой да го подпише това нещо, опасността всички облигационери по двата бонда, които възлизат на 1.2 млрд. евро, могат да бъдат предсрочно изискуеми, и отделно лихвите, които фактически дължим. Тоест, в един момент българската енергетика може да гръмне буквално заради некомпетентността на един министър, който няма смелостта да извика, да попита или дори да ни поиска оставката”, коментира Николов.
Според него вписването на новия борд, дори да няма обжалване на никой от сегашния борд на директорите, ще стане най-рано по закон в четвъртък, а холдингът преди това трябва да е превел парите в „Сити банк“. “Банковата система на България не е толкова проблемът, проблемът е държавен, защото държавата като гарант на това държавно дружество БЕХ и цялата енергетика, ще трябва да ги извади тези пари и да ги даде заедно с лихвите, и всичко. Не само трябва да ги даде, трябва да гарантира и функционирането на системата, тоест, парите, които държавата трябва да даде са два пъти по 1.2 млрд. евро. Тоест, трябва да даде още толкова, за да може да функционира системата. То това е и смисълът на този облигационен заем” коментира бившият шеф на БЕХ.