Европейските акции се понижиха в петък, но завършиха на седмична печалба

С най-голям дневен спад затвори френският индекс САС 40, а с най-малко понижение завърши испанският IBEX 35

Икономика / България
Георги Вулов
989
article picture alt description

Фондовите пазари в Западна Европа стартираха в червената зона и затвориха със загуби последния ден от седмицата, тъй като инвеститорите реагираха на решенията относно паричната политика на централната банка на Валикобритания и наблюдаваха развитието около китайската Evergrande Group. Седмичната равносметка показа, че всички основни индекси завършват с повишение, заради печалбите в първите дни на отминалата работна седмица.

Притесненията от Китай

Инвеститорите вече трети ден са под натиск от ситуацията с дълговите проблеми на една от най-големите китайски в сектора на недвижимите имоти China Evergrande Group. Подразделението Hengda Real Estate плати лихви по вътрешните си облигации в четвъртък. Западните медии обаче съобщиха, че чуждестранните притежатели на облигации на Evеrgrande все още не са получили дължими плащания, чиято обща сума е 83.5 млн. долара. Операторът на недвижими имоти може да извършва плащания по-късно: компанията има 30-дневен гратисен период преди официално да обяви невъзможност да покрие задълженията си.

Притесненията нараснаха след съобщението на Wall Street Journal в четвъртък, че китайските власти са казали местните пазари се подготвят за потенциална кончина на Evergrande.

Основната грижа на търговците е, че ако компанията не успее да покрие задълженията при падежа на емисията обяви фалит, чуждестранните облигационери на Evergrande ще понесат загуби. Това ще повдигне въпроси относно финансова жизнеспособност на дълговите книжа в Китай и може да ги накара да започнат да продават другите си активи за набиране на средства. В резултат на това предлагането ще се увеличи, което ще се отразява на динамиката на привидно несвързаните пазари.

В ексклузивно интервю президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард каза пред CNBC, че вярва, че прякото влияние върху Европа от фалита на китайската компания за недвижими имоти Evergrande ще бъде „ограничено“.

Решенията на Банката на Англия

Според резултатите от септемврийската среща, Банката на Англия запази основния лихвен процент на ниво 0.1% и реши да остави обема на програмата за обратно изкупуване на активи на 895 млрд. паунда, включително обратно изкупуване на държавни облигации в размер на 875 млрд. паунда. Това стана след като Федералният резерв на САЩ посочи в сряда, че не вижда предстоящо отмяна на паричните стимули, които поддържат икономиката през цялата пандемия.

Единствената новина в комюникето на Банката на Англия е, че „ако напредъкът в подобряване на иконимаката продължи цяло, както се очаква, Банката преценява, че скоро може да бъде оправдано умереното намаляване на обема и темпа на покупките на активи“.

Търговците също ще се подготвят за федералните избори в Германия този уикенд, като ранните прогнози за резултата ще дойдат в неделя вечерта. А от техните резултати зависи в каква посока ще се развива най-голямата икономика на ЕС и кой ще управлява Германия – социалдемократите или християндемократите, които са с близки предизборни позиции.

Статистиката

През септември индексът на потребителското доверие във Великобритания е спаднал на 5-месечно дъно и възлиза на минус 13 пункта. В същото време спадът спрямо предходния месец август е най-значимият от октомври 2020 г. Всичките 5 компонента на индекса на доверие през текущия месец са намалели в сравнение с август, според данните на консултантската компания GfK NOP Ltd., която изчислява този показател от 1974 година, проведено от 1 до 14 септември от името на Европейската комисия, включва 2000 британци на възраст над 16 години.

Подиндексът на оценката на потребителите за финансовото им състояние през последната година се понижава до минус 4 пункта от нулата. Индикаторът на очакванията за лични финанси за следващите 12 месеца спадна до 5 пункта от 11 пункта. Подиндексът на потребителската оценка на общата икономическа ситуация през последната година намаля през септември до минус 43 пункта в сравнение с минус 42 пункта месец по-рано. Британската оценка за цялостната икономическа ситуация в страната през следващите 12 месеца спадна до минус 16 пункта от минус 10 пункта. Индикаторът, оценяващ готовността на потребителите да харчат пари за големи покупки, този месец намаля до минус 6 пункта от минус 3 точки.

Според Джо Статън, директор на клиентските стратегии за GfK, това се дължи на „опасенията относно по -високите цени на горивата и храните, повишената обща инфлация, по-високите данъци и празните рафтове“, което може допълнително да влоши положението за онези британци, които вече са в трудна ситуация. „Всички показатели са спаднали този месец и потребителите очевидно са загрижени за личното си финансово състояние и икономическите перспективи за следващата година“, каза Статън.

 Индексът на доверие на германските предприемачи в икономиката на страната през септември е спаднал за трети пореден месец до 98.8 пункта от 99.6 пункта през август, според доклад на изследователския институт IFO. Експертите на института посочиха закупуването на суровини и междинни стоки поради прекъсвания във веригата на доставки, предизвикали спада. Те обаче очакват тези проблеми да продължат поне до края на следващата година.

Пазарите

До обед общият европейски индекс на най-големите компании в региона STOXX 600 спадна с 0.6%, а от националните измерители на „сините чипове“ с най-голямо понижение беше френският САС 40 (-0.97%), следван от германския DAX (-0.78%), британския индекс FTSE 100 (-0.31%), италианския FTSE MIB (-0.28%) и испанския IBEX 35 (-0.13%). Низходящият тренд се запази до края на търговската сесия.

Източник: MarketWatch

От таблицата по-горе е видно, че с най-голям дневен спад затвори френският индекс САС 40, а с най-малко понижение завърши общият испанският IBEX 35.

На европейските пазари в петък акциите на производителите на спортни облекла и екипировка следваха низходящия тренд на книжата на американската Nike Inc., която не достигна очакваните от анализаторите финансови резултати. Книжата на германските Adidas AG и Puma SE поевтиняха съответно с 2.46% и с 3.06%, а на британската JD Sports – с 2.48%.

Френският производител на луксозни стоки Kering SA, който притежава марки като Gucci, Yves Saint Laurent и Bottega Veneta, заяви, че ще премахне напълно животинската козина в своите дрехи, обувки и аксесоари до следващата година. Малко неочаквано след тази новина акциите на компанията поевтиняха с 2.98%.

Сред най-печелившите акции в STOXX 600 бяха книжата на фармацевтичната компания AstraZeneca, които добавиха 2.68% към цената, след новината, че компанията инвестира в стартиране в изследователски институт на Imperial College London, който разработва ваксина срещу съсирването, базирана на РНК технологии.

На върха на STOXX 600, обаче, се изкачиха акциите на британския производител на луксозни автомобили Rolls Royce, които нараснаха с 4.38%.

Цената на книжата на британската петролна компания BP Plc се повиши с 0.46%. Компанията обяви ден по-рано, че може да намали доставките на бензин в своите 1 200 бензиностанции в Обединеното кралство поради недостиг на шофьори на камиони-цистерни.

На дъното на STOXX 600 слязоха акциите на гиганта на доставките Deliveroo, които се понижи с 5.05%, след като загуби сделка за управление на магазините по бензиностанциите на Shell, спечелена от Uber Eats.

Седмичната равносметка

показва, че заради печалбите в началото на отминалата работна седмица всички основни индекси завършват с повишение, като с най-висок ръст от 1.28% е испанският IBEX 35, следван от британския FTSE 100 (+1.26%), италианския FTSE MIB (+1.17%), общият европейски STOXX 600 (+0.30%), германския DAX (+0.27%) и френския САС 40 (+0.09%).

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща