Европейските акции в червено, след като цените на петрола се сринаха, законодателите на САЩ ще гласуват тавана на дълга
С най-голям дневен спад затвори британският индекс FTSE 100, а с най-слабо понижение приключи испанският измерител IBEX 35
Борсовите индекси на най-големите страни от Западна Европа във вторник показваха незначителни и разнопосочни промени до обед, но следобед всички основни измерители се озоваха в „чевената“ зона, където и акостираха в края на сесията.
Участниците на пазара очакваха новини за напредъка в решаването на проблема с националния дълг на САЩ, оценяваха публикуваните статистически данни и очакваха оповестяването на нови важни икономически показатели.
Група републикански депутати от твърдата десница на партията заявиха в понеделник, че ще се противопоставят на сделката, постигната от президента Джо Байдън и председателя на Камарата на представителите републиканеца Кевин Маккарти през уикенда.
Ще са необходими политически маневри, за да бъде прокаран законопроектът през контролираната от републиканците Камара на представителите и контролирания от демократите Сенат преди крайния срок 5 юни, но повечето сенатори вече изразиха увереност, че това ще стане.
Антонио Кавареро, ръководител на отдела за инвестиции в Generali Insurance, каза пред CNBC в понеделник, че не очаква „голямо облекчение“ след сделката, тъй като сценарият вече беше оценен от пазарните участници. „Възможно е пазарът през следващите няколко дни да се фокусира върху риска от неговото изпълнение. Трябва да бъдат намерени достатъчно гласове и този процес ще привлече вниманието на пазарните участници за няколко дни, докато не бъде приет законът за увеличаване на тавана на дълга“, каза Кавареро.
Темпът на растеж на потребителските цени в Испания през май падна до двегодишно дъно от 3.2% на годишна база в сравнение с 4.1% месец по-рано. Резултатът е по-добър от средната прогноза на анализаторите, които очакваха спад от едва 3.5%, според Trading Economics. Базисната инфлация (без нестабилните цени на храните и енергията) се понижи до 6.1%, също най-ниското ниво от две години.
В Австрия цените на производител са се повишили с 4.6% на годишна база през април след ръст от 7.7% през предходния месец. Това е най-малкото покачване от март 2021 г.
Общият индекс на бизнес и потребителското доверие в еврозоната през май спада до 96.5 пункта спрямо ревизираните 99 пункта месец по-рано, сочат данни на Европейската комисия, обявени днес. Анкетираните от Trading Economics eкспертите очакваха среден спад до 98.9 пункта от предварително обявеното ниво от 99.3 пункта през април.
Вижте още: Индексът на доверието в еврозоната спада през май и се оказа по-слаб от очакваното
Преди да затвори стоковата борса в Лондон, фючърсите на международния бенчмарк суров петрол Brent спаднаха с 4.36% до 73.71 долара за барел, докато фючърси на американския лек суров петрол (WTI) се понижиха с 4.28% до 69.56 долара за барел.
До обед общият индекс на най-големите европейски компании Stoxx Europe 600 се повиши с 0.02%, а от националните измерители на „сините чипове“ с най-висок ръст беше испанският IBEX 35 (+0.6%), следван от германския DAX (+0.3%) и италианския FTSE MIB (+0.2%). В същото време се понижиха френският CAC 40 (+0.4%) и британският FTSE 100 (-0.1%). Следобед тренъдт се ориентира към „череваната“ зона, като спадът на повечето индекси се ускори в края на сесията.
Източник: MarketWatch
От таблицата по-горе е видно, че с най-голям дневен спад затвори британският индекс FTSE 100, а с най-слабо понижение приключи испанският измерител IBEX 35.
От секторните индекси с най-голям спад затвори измерителят на акциите на храните и напитките, който се понижи с 2.7%, следван от акциите на петролната и газовата индустрия, който спадна с 1.4%, докато акциите на комуналните услуги, който се повиши с 0.8%, беше сред малкото, които затвориха с ръст.
Котировките на акциите на петролните компании се понижиха след падането на цените на петрола с над 4%, включително на британската BP Plc (-0.28%), английско-нидерландската Shell (-0.68%), австрийската OMV (-2.05%) и френската TotalEnergies (-3.43%).
Във Великобритания ценните книжа на банките се обезцениха, сред които на: HSBC (-2.00%), Standard Chartered (-1.11%), Lloyds (-0.78%), Barclays (-0.67%).
В Испания акциите на банките също поевтиняха, след като до обед поскъпваха: на BBVA (-0.66%), на Banco de Sabadell (-0.68%), на Bankinter (-0.76%), на CaixaBank (-0.84%), и на Banco Santander (-1.02%).
Британско-нидерландска компания Unilever обяви, че главният финансов директор Греъм Питкетли възнамерява да се оттегли до края на май 2024 г. и във връзка с това е започнало търсене на кандидати за този пост. Акциите на един от водещите световни доставчици на потребителски стоки загубиха 0.47% в търговията в Лондон и 0.52% в Амстердам.
Швейцарският производител на храни и безалкохолни напитки Nestle също обяви смяна на финансовия директор. Aнна Мунтц ще замени Франсоа-Ксавиер Роджер на този пост. Мунтц в момента работи за London Stock Exchange Group и ще се присъедини към Nestle веднага щом бъде освободена от задълженията си в компанията. Котировките на книжата Nestle спаднаха с 3.32%.
Междувременно акциите на британската холдингова компания за комуникации, реклама, връзки с обществеността WPP нараснаха с 1.34% след новините за партньорството с американския производител на графични процесори Nvidia, световен лидер.
Сред компонентите на Stoxx 600, акциите на германската енергийна компания Uniper водят по ръст от 14.79%.
Акциите на производителя на камиони и автобуси Daimler Truck поскъпнаха с 0.49%. Германската компания и японската Toyota Motor подписаха необвързващо споразумение във вторник за сливане на своите подразделения Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation (MFTBC) и Hino Motors в холдингова компания, листвана на Токийската фондова борса. Daimler Truck притежава над 89% от MFTBC, която произвежда камиони и автобуси под марката Fuso, а групата Mitsubishi държи останалата част. Hino Motors също произвежда автобуси и камиони за различни цели, Toyota притежава контролния пакет акции.