Стопанската камара в Габрово настоява водородът да се добави като ВЕИ горивна технология в проектите с еврофинансиране

Енергетика / България
3E news
177
article picture alt description

Източник: 3eNews, архив

Стопанска камара - Габрово и нейните членове в областта и страната искат към списъка на допустимото за финансиране оборудване по процедурата за подбор на проекти BG16RFOP002-6.002 "Възстановяване на малки и средни предприятия чрез подобряване на енергийната ефективност" по оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" (ОПИК) да бъде добавена техниката, осъществяваща технологията за производство на водород и интеграцията й към горивни процеси. Това съобщиха от Българската стопанска камара на интернет страницата си.

С цел постигане на по-висока енергийна ефективност в промишлеността и бита, системата за производство и добавяне на водород към горивни инсталации, е изключително подходяща за постигане целите на ОПИК, заложени в процедурата. Системата за производство на водород, която вече е и част от мерките за енергийна ефективност, одобрени и признати от Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР), е едно от най-ефективните решения за намаляване употребата на въглеводородни горива, ползвани за отопление или производство, както и намаляване на емисиите парникови газове, излъчвани в атмосферата, посочват от стопанската камара.

Ползите от интеграцията на системата за производство на водородно гориво, към всеки горивен процес, са икономия на конвенционалното гориво от 30 до 40 на сто, и намаление на вредните емисии – SO2 с до 30 на сто, CO2 с до 30 на сто, NOX с до 25 на сто, PM с 6 до 8 пъти. Отчитайки острата нужда от намаляване на разходите за конвенционални горива, ползвани за отопление и производство, мястото на водородните технологии в Европейската зелена сделка и прехода към чиста енергия, от Камарата изразяват желание за подкрепа и съдействие от страна на Управляващия орган на ОПИК и ресорното министерство  за добавяне на водородната технология към допустимото за финансиране оборудване, заложено в процедура за подбор на проекти BG16RFOP002-6.002 "Възстановяване на МСП чрез подобряване на енергийната ефективност" по ОПИК.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща