Петкова пред изпълнителите на IGB: Строителството на интерконектора трябва да приключи през октомври

Енергетика / България
3E news
763
article picture alt description

По инициатива на министър Теменужка Петкова в Министерството на енергетиката се проведе среща за отчитане на дейностите по реализацията на проекта за изграждане на интерконектора Гърция-България (IGB). В срещата участваха изпълнителнителните директори на проектната компания „Ай СИ Джи Би“ ЕАД от българска и от гръцка страна – Теодора Георгиева и Константинос Караянакос, представители на доставчика на тръби – „Коринт Пайпуър“, на строителя – АВАКС и на инженер-консултанта – „Консорциум Тибей“.

Министър Теменужка Петкова призова компаниите да работят активно и подчерта, че завършването на изграждането на междусистемната газова връзка Гърция-България следва да приключи през октомври тази година. По думите й въвеждането в експлоатация на проекта в синергия с Трансадриатическия газопровод е от стратегическо значение. Чрез IGB страната ни ще получава договорените 1 млрд. куб м./год. азербайджански природен газ за страната от втората фаза на газовото находище Шах Дениз.

Представителите на „Коринт Пайпуър“ увериха, че производството на тръби се реализира по график. През месец февруари ще се осъществи доставката на необходимите тръби за изграждането на първите 47 км. от интерконектора. Необходимата техника за извършване на автоматично заваряване на тръби, която ще ускори значително процеса по реализация, е доставена в Солун и предстои да се транспортира към трасето в България, казаха от АВАКС. В момента продължават да се изпълняват подготвителни дейности по трасето както на българска, така и на гръцка територия.

Припомняме, че интерконекторът IGB е газопроводът, който ще даде възможност на България да получава азербайджански газ от втория етап от добива на газокондензатното находище „Шах Дениз“. IGB ще бъде свързан с газопровода TAP, по който газа от втория етап от находището „Шах Дениз“ ще бъде доставян до европейските пазари.

На първия етап пропускателната мощност на газопровода ще е за три милиарда куб м газ, от които 2,7 млрд. куб м ще бъдат предназначени за дългосрочни пазари, а останалият дял от 0,3 млрд. куб м за краткосрочните пазари. На втория етап, в зависимост от развитието на пазара пропускателната мощност на газопровода може да бъде увеличена до 5,3 млрд. куб м газ, благодарение на допълнителна компресорна станция. 4,5 млрд. куб м ще бъдат насочени за дългосрочни пазари, а 0,5 млрд. куб м – за краткосрочни пазари.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща