ICGB поднови участието си в Меморандума за разбирателство по реализацията на Вертикалния газов коридор заедно с компании от 3 държави

Енергетика / България
3E news
1108
article picture alt description

Представители на газовите компании „Булгартрансгаз“ ЕАД (България), ICGB AD (България), DESFA S.A. (Гърция), FGSZ LTD (Унгария) и SNTGN TRANSGAZ S.A. (Румъния) положиха подписи за подновяване на Меморандума за разбирателство относно реализацията на Вертикалния газов коридор. Срещата се състоя в Брюксел, като Меморандумът бе подписан в присъствието на директора на Главна дирекция „Енергетика“ към Европейската комисия Клаус-Дитер Борхард. Той изрази подкрепата си за енергийна свързаност в региона и развиване на възможностите за енергийни доставки чрез нови инициативи, съобщиха от ICGB.

Приетият документ цели сътрудничество между компаниите относно реализацията на Вертикалния газов коридор, който ще свързва междусистемно мрежите на България, Гърция, Румъния и Унгария и ще позволи пренос на природен газ. Като се отчита стратегическото значение на проекта за изграждане на междусистемната газова връзка Гърция-България за Вертикалния газов коридор, в инициативата е включена и проектната компания „Ай Си Джи Би“ АД.

Изпълнителният директор на ICGB Теодора Георгиева изтъкна необходимостта от тясно сътрудничество между страните от региона с цел подобряване на енергийната свързаност и обезпечаване на повече източници за доставки на газ. „Съвместната работа е от изключително значение за гарантиране на успеха на новите енергийни проекти, които ще бъдат част от Вертикалния газов коридор, и в този смисъл ние оценяваме високо доверието, подкрепата и оценката за напредъка на проекта не само на държавите, които са част от инициативата, но и на партньорите от Европейската комисия. Обединени в своите цели, страните в региона работят активно по развитието на нови енергийни инициативи, което е важна част от процеса по диверсификация на доставките на газ“, заяви изпълнителният директор по време на церемонията по подписване на Меморандума.

Ангажиментите, които петте компании поемат в рамките на подновения Меморандум, включват проучване на техническите възможности и изисквания за изграждането на нови газопроводи, интерконектори или подобрения в националните газопреносни мрежи. Подобно тясно сътрудничество по проекти от общ интерес ще включва и обмяна на опит между експерти от четирите държави, свързани с археологически проучвания, опазване на околната среда и технически решения.

Документът влиза в сила от датата на подписване, като валидността му обхваща период от 3 години с възможност за автоматично удължаване от една година, ако нито една от страните не предяви възражения.

 

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща