Франс Тимерманс: Сега е моментът държавите от ЕС да започнат обновяване на сградите си

Енергетика / Анализи / Интервюта
Георги Велев
3574
article picture alt description

Сега е моментът, в който държавите-членки могат да реновират сградите и да ги направят енергийно ефективни. Това заяви заместник-председателят на ЕС, отговаряш за климата Франс Тимерманс. Изказването му бе направено въпреки липсата на яснота относно минималните изисквания на ниво ЕС по темата, които се очаква да бъдат изготвени през следващата година.

Стратегията на ЕС „Вълна на обновяване“  е „готов за прибиране плод“ за държавите-членки, които могат да я използват, за да увеличат своите планове за възстановяване след COVID-19 и да намалят въглеродните емисии, като същевременни се създадат работни места, смята Тимерманс. От своя страна, изпълнителният орган на ЕС трябва да осигури „регулаторна яснота“, „предвидимост“ и да унифицира правилата, докато страните от ЕС продължават напред с националните планове за обновяване, добави Тимерманс. „Енергийната ефективност е машина за създаване на работни места“ в борбата на ЕС срещу изменението на климата, която носи социални, както и екологични ползи, добави Фатих Бирол, изпълнителен директор на Международната енергийна агенция (IEA), който се включи онлайн в дискусията за обновяване на жилищния фонд в Брюксел, предаде Euractiv.

Комисията стартира проекта „Вълна на обновяване“ за сградите по-рано този месец, имайки за цел да събере популярната подкрепа зад плановете за намаляване на емисиите от сградите и намаляване на сметките за енергия. Съгласно тези планове Комисията възнамерява да удвои годишния темп на реконструкции на сгради и да подобри енергийната им ефективност. В момента този темп се задържа на около 1%, а с новото намерение ще се обновят 35 милиона сгради до 2030 г.

Липса на яснота относно минималните изисквания

Но изпълнителният директор на ЕС все още не е предоставил яснота, що се отнася до минималните изисквания за обновяване на сградите. Понастоящем Комисията прави оценка на въздействието и ще приеме по-подробни правила като част от преразглеждането на Директивата за енергийните характеристики на сградите, което трябва да бъде през юни следващата година като част от пакет от законодателство в областта на енергетиката и климата.

Минималните изисквания ще „дадат правилната рамка, която дава резултата, който търсите“, каза Тимерманс, добавяйки, че те са „изключително полезен инструмент, защото можете да ги приспособите към специфичните обстоятелства на държавите-членки и дори на по-ниско ниво“.Стратегията на Комисията за обновяване призовава за „интегриран подход, който отчита и социалната обстановка и достъпността на жилищата“, като казва, че минималните стандарти за енергийни характеристики могат да ускорят проектите за обновяване и да ограничат месечните разходи на наемателите или собствениците на домове.

Някои държави-членки вече имат задължителни минимални стандарти за енергийни характеристики. France, for instance, already has a ban on rent increase in the case of poorly performing buildings, starting in 2021. Страната също така въведе забрана за наемане на сгради с лошо енергийно представяне от 2023 г., както и задължение за обновяване на сградите с най-лоши енергийни характеристики до 2028 г., заяви Маржолейн Мейние-Милферт, френски центристки евродепутат.

В Холандия всички офис сгради ще трябва да имат сертификат за енергийна ефективност от поне клас C до 2023 г., който да се увеличи до клас A до 2030 г.

В белгийския регион Фландрия също разглежда предложения за минимални нива на енергийни характеристики за нежилищни и жилищни наети сгради. Тимерманс намекна, че не всички страни членки ще следват един и същ път към обновяване. Докато страните трябва да се учат от успешни проекти, трябва да има и цялостен подход към обновяването, който да разглежда исторически дадености, енергийната инфраструктура и общественото мнение във всяка държава.

„В някои случаи обновяването ще да има и междинни стъпки, които не винаги означават внедряване на ВЕИ технологии, ами също така ще се преминава към употреба на природен газ, което вече би довело до значително подобряване на качеството на въздуха“, каза той. Тимерманс даде за пример страните, които все още са силно разчита на въглища, като Полша.

Евродепутатът е оптимист, че зад „Вълната за обновяване“ има и политическа подкрепа, като каза, че „има огромен ентусиазъм в целия ЕС“ за саниране на сградите. „Особено градовете в целия Европейски съюз все повече навлизат в обновяването със свои програми“, каза той. Причината е, че обществото разбира ползите, които може да донесе обновяването по отношение на за качеството на живот, чистия въздух и създаването на работни места.

Той добави: „Наистина виждам това като врата към създаването на ентусиазъм в целия Европейски съюз за политика в областта на климата, защото ако хората видят, че тя работи в тази ключова област, те също ще приемат промяната и в други области.“


Вижте още:

 Работниците от въглищните региони бързо можем да ги преквалифицираме в специалисти по обновяване на сградите

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Анализи / Интервюта:

Предишна
Следваща