Министър Димов представи нова система за информиране за качеството на въздуха в реално време

Климат / Технологии
Галина Александрова
411
article picture alt description

Министърът на околната среда и водите Нено Димов представи днес нова система за предоставяне на информация на обществеността за качеството на атмосферния въздух /КАВ/ в реално време. Това е поредна ни стъпка в този най-важен приоритет, който поставихме още при всътпавнето ми в длъжност, каза министър Димов при представянето на информационната система, разработена от Изпълнителната агенция по околна среда /ИАОС/.

Екоминистърът посочи, че през миналата година са направили онлайн връзка в реално време на данните, които се получават от мониторинговата система в страната с Европейската агенция по околна среда. Преминахме всички тестове и тази връзка вече работи съвсем адекватно, посочи Димов, цитиран от БТА.

С новата система сме се опитали да бъдем максимално близо до начина, по който Европейската агенция по околна среда представя данните, за да има някаква съпоставимост, каза Димов и допълни, че по отношение на фините прахови частици използват тяхната класификация, включително цветово, за да може да бъде визуализирано на екран максимално достъпно.
Министърът посочи, че от икономии по ОПОС са заделени около 400 млн. лв. и са насочени към проблема с чистотата на въздуха и по- конкретно за електрификация на транспорта. До края на годината ще се отворят нови 80 млн. лв за битовото отопление. Ресурсът, който предоставяме на местната власт, е съществен, допълни министър Димов и посочи, че очакват от общините резултат.

Системата служи за визуализиране на данни, събирани и обработвани от Националната автоматизирана система за мониторинг на КАВ. Информационната система използва географски карти за представяне на измервателните пунктове от Националната автоматизирана система за мониторинг на КАВ. Тя предоставя възможност за преглед на измерваните от даден пункт концентрации на съответните замърсители. Данните за измерените концентрации се визуализират с помощта на графики.

Системата има две части административна и публична, отбеляза Росалина Инджиева от ИАОС. Информационната система предоставя както възможността за преглед на данни в реално време, така и възможност за изготвяне на справочна информация за измерените средночасови, средноденонощни и средногодишни стойности на съответните замърсители. Показателите, за които може да бъде изготвена справочна информация чрез системата, са: фини прахови частици /ФПЧ10 и ФПЧ2,5/, серен диоксид, азотен диоксид, озон и метеопараметри. В системата е достъпна информация от 2015 г. до момента. Данните в публичната част могат да бъдат сваляни в PDF-файлове.

Визуализирането на информация за качеството на атмосферния въздух се извършва на базата на постъпващите в реално време данни от Националната автоматизирана система за мониторинг на КАВ. Тя ще бъде публично достъпна на интернет страницата за ИАОС.
За 2019 г. за първите три месеца на годината най-много замърсявания са измерени в Смолян, Горна Оряховица, жк "Тракия" в Пловдив, Монтана, Николоп, жк "Надежда" в София, каза Валери Серафимов от ИАОС. Без замърсявания за същия период са Сливен, Добрич, Пирдоп, Бургас, Стара Загора, "Копитото" в София.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Технологии:

Предишна
Следваща