Българският еврокомисар Мария Габриел е с портфейл иновации и младеж

Урсула фон дер Лайен представи новия състав на Комисията

Икономика / България
Галина Александрова
263
article picture alt description

Българският еврокомисар  Мария Габриел ще създава нови перспективи за нови поколения с портфейл иновации и младеж. Това съобщи председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен при представянето на ресорите на новата Европейска комисия в Брюксел.

Мария Габриел работи с всеотдайност в ресора на цифровите технологии, а сега ще създава перспективи за новите поколения, каза Урсула фон дер Лайен.

Комисията „Фон дер Лайен“: Съюз с по-големи амбиции

Новата Комисия ще бъде отражение на приоритетите и амбициите, изложени в Политическите насоки. Комисията е структурирана около целите, за постигането на които Европейският парламент избра председателя Фон дер Лайен.

Новият колегиум ще се състои от 8 заместник-председатели, в това число върховния представител на Съюза по въпросите на външната политика и политиката на сигурност (Жозеп Борел), предаде пресслужбата на ЕК. 

Трима изпълнителни заместник-председатели ще имат двойна функция. Те ще бъдат едновременно заместник-председатели, отговарящи за една от трите основни теми в дневния ред на новоизбрания председател, и членове на Комисията.

Изпълнителният заместник-председател Франс Тимерманс (Нидерландия) ще координира работата по Европейския зелен пакт. Той ще отговаря и за политиката за борба с изменението на климата със съдействието на Генерална дирекция „Действия по климата“.

Изпълнителният заместник-председател Маргрете Вестегер (Дания) ще координира цялата програма за подготвеност на Европа за цифровата ера и ще бъде комисар по въпросите на конкуренцията с подкрепата на Генерална дирекция „Конкуренция“.

Изпълнителният заместник-председател Валдис Домбровскис (Латвия) ще координира работата в областта на икономиката в интерес на хората и ще бъде комисар, отговарящ за финансовите услуги, със съдействието на Генерална дирекция „Финансова стабилност, финансови услуги и съюз на капиталовите пазари“.

Другите петима заместник-председатели са:

Жозеп Борел (Испания): кандидат за ВП/ЗП, „По-силна Европа на световната сцена“;

Вера Йоурова, (Чешка република): „Ценности и прозрачност“;

Маргаритис Схинас (Гърция): „Съхраняване на европейския ни начин на живот“;

Марош Шефчович (Словакия): „Междуинституционални отношения и перспективи“;

Дубравка Шуица (Хърватия): „Демокрация и демография“.

 

Останалите кандидати за комисари са следните лица:

Йоханес Хан (Австрия) ще отговаря за ресор „Бюджет и администрация“ и ще се отчита пряко пред председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен.

Дидие Рейндерс (Белгия) ще отговаря за ресор „Правосъдие“ (включително по въпросите за върховенството на закона).

Мария Габриел (България) преминава към създаването на нови перспективи за младото поколение, ресор „Иновации и младеж“.

Стела Кириaкидес (Кипър) ще ръководи ресор „Здравеопазване“.

Кадри Симсон (Естония) ще отговаря за ресор „Енергетика“.

Юта Урпилайнен (Финландия) ще поеме отговорността за ресор „Международни партньорства“.

Силви Гулар (Франция) - Като комисар за ресора „Вътрешен пазар“ тя ще ръководи работата ни в областта на индустриалната политика и ще насърчава цифровия единен пазар. Тя ще отговаря и за новата Генерална дирекция „Отбранителна промишленост и космическо пространство“.

Ласло Трочани (Унгария) ще ръководи ресор „Съседство и разширяване“.

Фил Хоган (Ирландия) ще допринесе с опита си в новата Комисия в ресор „Търговия“.

Паоло Джентилони (Италия) —ще сподели големия си опит в ресор „Икономика“.

Виргиниюс Синкявичюс (Литва) ще отговаря за „Околна среда и океани“.

Никола Шмит (Люксембург) ще отговаря за ресор „Работни места“.

Хелена Дали (Малта) ще ръководи ресор „Равнопоставеност“.

Януш Войчеховски (Полша) ще отговаря за ресор „Земеделие“.

Елиза Ферейра (Португалия) ще ръководи ресор „Сближаване и реформи“.

Рована Плумб (Румъния) ще отговаря за ресор „Транспорт“.

Янез Ленарчич (Словения) ще отговаря за ресор „Управление при кризи“.

Илва Йохансон (Швеция) ще ръководи ресор „Вътрешни работи“.

Новата Европейска комисия, която встъпва в длъжност след два месеца, ще засили борбата си срещу изменението на климата, като я направи първостепенно портфолио. Ресорът ще бъде ръководден от Франс Тимерманс, предава AFP.
Тимерманс, 58-годишен холандец и ветеран в политиката в Брюксел, ще бъде помощник на новия ръководител на Комисията Урсула фон дер Лайен, която направи намаляването на въглеродните емисии основен приоритет на нейната изпълнителна власт за следващите пет години. Официалният му пост ще бъде изпълнителен вицепредседател за „Европейска зелена сделка“, заяви Фон дер Лайен на пресконференция.

Politico: Сравнение между екипите на Юнкер и Фон дер Лайен

Европейската редакция на Politico прави сравнение между екипа на новоизбрания председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и този на предшественика й Жан-Клод Юнкер, който встъпи в длъжност преди пет години.

Изданието поставя на първо място „джендър баланса“, където в екипа на УФДЛ успяха да постигнат равенство: 14 мъже на 13 жени. При Юнкер мъжете са били 19, а жените 9.

Следващият показател е колко нови е имало в Европейската комисия. При Юнкер те са 22-ма при шестима комисари от предишния екип, а при УФДЛ „свежа кръв“ са 19 души при 8, които ще продължат работата си в Комисията.

„Политико“ прави сравнение и на това от кои политически семейства идват комисарите. В екипа на Юнкер има 14 от ЕНП, 8 социалисти, 5 от АЛДЕ и 1 от Европейските консерватори и реформисти. При УФДЛ обаче ще има 10 комисаря на социалдемократите, 9 на ЕНП, 6 на либералите и зелените и 1 на ЕКР.

Също така 20 от комисарите на Юнкер никога не са били избирани за европейски депутати, докато при УФДЛ този показател е 16.
Юнкер е избрал четирима бивши премиери, а УФДЛ – двама.

При бившите министри в страните си има паритет между двата екипа – по 20.

Средната възраст на екипа на Юнкер е 53,4 години, а тази на УФДЛ е 55,9.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща