Австралийски учени: Предстои скорошен апокалипсис за човешката цивилизация

Климат / Свят
Галина Александрова
732
article picture alt description

Човешката цивилизация в сегашната си форма е достигнала финалния стадий на съществуването си. Това обявиха учени от Австралия, представяйки резултати от свои изследвания,  съобщава “Индипендънт”, цитиран от БГНЕС.

Причината за предстоящия колапс е изменението на климата.

Липсата на действия от страна на правителствата по света, казват експертите, провокира социални и икономически кризи.

Намаляването на нивото на изгаряне на изкопаеми горива в близко бъдеще не се очаква. Изследователите от Мелбърн разглеждат сценарий, според който до 2030 г. глобалните емисии ще достигнат максимални стойности. До 2050 г. средната температура на планетата ще се повиши с 3 градуса над предидустриалните показатели.

Ето какво твърдят авторите на изследването:

– В Амазония се очаква мащабна суша;

– Вечните ледове ще изчезнат, а морският лед, отразяващ слънчевите лъчи, ще се стопи;

– Мусони ще се разпрострат в Западна Африка и Азия. Тези процеси ще засегнат Гълфстрийм, което ще влоши положението в Европа;

– Северна Америка ще пострада от опустошителни метеорологични явления, сушата и топлината ще доминират, наводненията и горските пожари ще станат постоянни явления;

– Азиатските реки ще бъдат по-малко пълноводни;

– Количеството на валежите в Централна Америка и Мексико ще падне наполовина.

До 2100 г. Земята ще започне да се доближава до 5 градуса по Целзий над прединдустриалните стойности. Опустошителното въздействие на екосистемите и организацията на живот на световната общност ще доведе до затопляне от 4 градуса. Отбелязва се, че при увеличаване на температурните показатели само с 2 градуса, от южните ширини ще започне масово преместване на хора, а броят на климатичните бежанци ще достигне милиард.

Според учените, за съжаление светът все още не е готов да предприеме смекчаващи мерки и да предвиди последствията.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Свят:

Предишна
Следваща