Поскъпването на тока и парното от юли обсъждат в КЕВР

Енергетика / България
Галина Александрова
460
article picture alt description

Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ провежда днес обществено обсъждане с граждани и представители на бизнеса и обществени организации за цените на тока и топлинната енергия през новия ценови период от 1 юли т.г. Това е второто за тази седмица обществено обсъждане по темата. Във вторник енергийният регулатор проведе обсъждане на промените в методологията за определяне на цените тока и парното с представителите на топлоцентралите, енергийните дружества, НЕК и ЕСО.

Според омбудсмана Мая Манолова, цитирана от БГНЕС, дебатът в петък е постфактум за гражданите, тъй като на тях ще им се представят предложения без да са присъствали и да са коментирали. Освен това ще им се предложи коригирана версия на направените предложения.

Общественият защитник поиска информация от КЕВР по Закона за достъп до обществена информация във връзка с предстоящото увеличение на цените на електрическата енергия. Манолова изиска от регулатора Заявленията за утвърждаване на нови цени от 1 юли 2019 г. до 30 юни 2020 г. и приложените към тях годишни финансови отчети и доклади за дейността за 2018 г. на ЧЕЗ, ЕВН и Енерго-Про. Повод за това са заличените данни във въпросните заявления на тези дружества, публикувани на Интернет страницата на КЕВР, които засягат финансовата обосновка на цените.

Предстои КЕВР да вземе окончателно решение за увеличението на цените на тока за битови потребители средно с около 3,5%. Председателят на регулатора Иван Иванов е категоричен, че електроенергията няма да надвиши инфлацията за април, която е също около 3%.

„Ако искаме да удовлетворим всички условия на трите ЕРП-та (ЧЕЗ, ЕВН, Енерго Про) и топлинните дружества, цената на тока за бита и бизнеса в страната би следвало да скочи с 50 – 60%, а КЕВР това няма да го допусне.“, категоричен е Иванов.

Очаква се и средно увеличение с 4,5% на парното и топлата вода за цялата страна. Най-голямо увеличение на цените се очаква в Разград – 17,53%, Габрово – 12,53%, София увеличението ще бъде 4,3%. Намаление на цената се планира единствено за сливенската Топлофикация. Окончателно решение ще се вземе в края на юни отново след обществено обсъждане.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща