Борисов: Икономиката върви с такива темпове, че не можем да смогнем с инфраструктурата

Икономика / България
Маринела Арабаджиева
205
article picture alt description

Икономиката върви с такива темпове, че не можем да смогнем с инфраструктурата, заяви министър-председателят Бойко Борисов в Русе. Той изтъкна, че правителството работи едновременно по редица инфраструктурни проекти, в това число и магистралите.

 

„Правим седем магистрали наведнъж“, подчерта премиерът.

 

В крайдунавския град министър-председателят Бойко Борисов инспектира строителните дейности по новата отсечка на панорамния булевард “Придунавски”. Тя е част от проекта “Интегрирана система за градски транспорт на Русе – 2 етап“ по Оперативна програма „Региони в растеж“, който е на стойност 24 344 185,59 лв.

 

Проектът предвижда изграждане на пешеходна връзка - надлез между кв. „Родина 3“ и кв. „Чародейка“, реконструкция на бул. „Придунавски“ в участъка от Речната гара до ул. „Мостова“, както и изграждане на една нова пасарелка и ремонт на още две. Заложено е също изграждане на пешеходна зона по ул. „Чипровци“, рехабилитация и реконструкция по ул. „Шипка“ в участъка от ул. „Чипровци“ до бул. „България“. Ще се извърши още реконструкция и рехабилитация на пешеходния подлез при МГ „Баба Тонка“, както и надграждане на интелигентната транспортна система.

 

„Промяната в Русе е изключително видима. Извършва се мащабен ремонт на уличната мрежа и тротоарите в града. За 8 години над 200 млн. евро са инвестирани в Русе по различни програми“, информира премиера Борисов кметът на Русе Пламен Стоилов.

 

Със средства на общината се рехабилитират също междублокови пространства, за да имат гражданите по-добра среда за живеене. За първия учебен ден ще бъде пусната в експлоатация една от ключовите пътни връзки в града, а залата се е превърнала в гордост за Русе.

 

В града се работи по още три мащабни проекта, в които се инвестират близо 30 млн. лева като целта е Русе да се обърне с лице към Дунава.

 

„Добрите новини са всеки ден за Русе. Това, което се облагородява - с кейови стени, пасарелки, връща блясъкът на града“, отбеляза министър-председателят Бойко Борисов.

 

В отговор на журналистически въпрос относно пътя Русе-Велико Търново, премиерът заяви, че два лота от автомагистрала „Хемус“ са на финала. А МРРБ следва да подготви два участъка от пътя Русе-Велико Търново за строителството.

 

Премиерът Бойко Борисов в рамките на посещението посети и сградата на СУ „Христо Ботев“ в Русе, която е изцяло обновена. Ремонтът е на стойност 3 867 147 лв. Финансирането е по Оперативна програма „Региони в растеж“.

„Образователна инфраструктура – магистрала на духа. Затова правим чисто нови училища. Сега с новия ресор Мария Габриел може да направи много за Европа, и в частност за България в тази сфера. Това е изключително важно“, заяви пред учителите и учениците министър-председателят Борисов.

В сградата на СУ „Христо Ботев“ са изградени нови електро и ВиК инсталации, покрив и спортни площадки, както и озеленяване в прилежащи дворни пространства. В училището се обучават 1016 ученици в 44 паралелки. Учителите са 77. В учебното заведение се преподават софтуерни, природни и хуманитарни науки. 

Ремонтът на СУ „Христо Ботев“ е част от проект „Ремонт на пет общински учебни заведения в град Русе, включително прилежащите им дворни пространства“ на обща стойност 12 402 900 лв. Общо в Русе по ОП „Региони в растеж“ се ремонтират 5 училища и 3 детски градини. Обновени са СУ „Христо Ботев“ и Математическа гимназия „Баба Тонка“. В ремонт са Професионалната гимназия по икономика „Елиас Канети“, Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Пеньо Пенев“ и Професионална гимназия по механотехника „Юрий Гагарин“.

В Русе министър-председателят Бойко Борисов посети и сградата на Професионалната гимназия по облекло „Недка Иван Лазарова“. Премиерът Борисов разгледа професионалното оборудване на учебните зали и кабинети. В учебното заведение се обучават 365 ученици, от които 232 в дневна форма, 19 във вечерна форма и 29 в самостоятелна. Училището обучава в дуална форма (съвместно с бизнеса) по специалностите „Конструиране, моделиране и технология на облекло от текстил“, „Организация и технология на фризьорските услуги“. В две паралелки в специалност „Шивачество“ се обучават и деца със специални образователни потребности.

 

 

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща