Бизнесът: Искаме парламент и правителство, а не нови избори, трябва стабилна бизнес среда

Партиите първо да седнат на масата за преговори, после да излъчват кандидати за новия кабинет, призовават от АИКБ

Икономика / България
3E news
796
article picture alt description

Страната има нужда от парламент и излъчено в диалог правителство, а не от нови избори. Нов народен вот едва ли ще произведе принципно различна структура в парламента. Мнозинството българи искат промяна на модела на управление и това личи от двата вота. България не трябва да губи повече критично ценно време в момент, в който Европа тръгва бързо да се възстановява и решително да обновява икономиката си. Това се посочва в обръщение на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) по повод свикването на 46-ото Народно събрание.

От бизнес организацията призовават избраните политически сили да пристъпят към открит диалог помежду си като на първо място трябва да бъдат засегнати приоритетите и политиките. Едва след постигането на консенсус по тези въпроси трябва да се пристъпи към персонални номинации за бъдещия състав на правителството. „Призоваваме за обединително усилие от всички представени в парламента партии и депутати като напомняме, че и ролята на опозиция е достойна, когато аргументирано критикува, но не минира управлението на страната“, се казва още в обръщението.

От АИКБ са категорични, че “приоритет на приоритетите” трябва да бъде добрата и стабилна бизнес среда и условия за развитие на предприемачеството, тъй като обратното ще бъде главна пречка пред ускореното развитие на страната. А също така и подобряването на живота на всеки българин, за което говорят от всички партии, което зависи пряко от условията за предприемачество, от функционирането на правовата държава, от неприкосновеността на собствеността, от решително ограничаване на корупцията, сивия сектор, кражбите и разхищенията на публични средства, ограничаване на картелите и монополите.

Също така в обръщението си АИКБ настояват бъдещото управление на страната да не пипа данъчния модел, който, според бизнес организацията, работи добре. От Асоциацията настояват и за продължаване на реформите в образованието и подготовката на България за влизане в Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОИСР), Шенгенското пространство и еврозоната.

От АИКБ настояват новата власт да продължи ида развие тристранният диалог с работодателите и синдикатите, което е еталон в развитие държави, към които се стремим. „Такъв е и европейският модел на демократично устройство, социално партньорство и индустриални отношения”, категорични са от Асоциацията.

Членовете й настояват за постигане на съгласие и формиране на мнозинство от партиите, които ще формират новия парламент, което да доведе до за извършване на промяната, до дълбоки реформи в редица сектори и съгласие за неотложни решения за антикризисни мерки и актуализация на бюджета, за управление на средствата от европейските програми и бюджета за 2022 г. И когато такова съгласие бъде постигнато, чак тогава да се пристъпи към номинации и избиране на ново правителство.

От АИКБ подчертават, че един от основните проблеми е свързан с липсва на единна визия за реформи в сектора на енергетиката и климата, който трябва да бъде решен. По-конкретно от бизнес организацията обръщат внимание на либерализацията на пазара и защита на уязвимите потребители, на прехода от въглеродна към неутрална към климата енергетика и икономика, на датите за затваряне на въглищните ТЕЦ-ове и заместващи мощности плюс пълноценна реализация на работещите в тези региони и бъдещото им безвъглеродно развитие. .

Според АИКБ нови избори за Народно събрание едва ли ще доведат до кой знае колко различен състав на парламента. Затова получилите доверие на последния вот трябва да подходят сериозно и отговорно и да постигнат съгласие по основните приоритети за развитието на държавата ни.

 

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща