Енергийно бедните са изключени от всички програми заради забавянето на редица решения
Правителството ще прави единна платформа за енергийна бедност, а може да използва съществуваща информационна система
Към момента енергийно бедните са изключени от всички програми, хората без достатъчно спестявания няма как да се включат нито в програмите за саниране, нито в пилотните схеми, които още не са тръгнали за поставяне на соларни бойлери или фотоволтаици.
Това коментира по време на форума "Национален фонд за декарбонизация: структуриране, управление, пазарно развитие" икономистът Теодора Пенева от БАН. Причината е забавянето на ключовата реформа за въвеждане на дефиницията за енергийна бедност у нас. Тя е необходима за получаване на помощи за отопление, но и за участието в различни програми за финансиране на семействата за обновяване на домовете, за възобновяеми източници за собствени нужди и редица други. Целта е енергийно бедните домакинства да получават по-голяма субсидия или безвъзмездна помощ.
Разполагаем доход след приспадане на разходите за енергия
Приемането на дефиниция за енергийна бедност се забавя вече с година, а имам опасения, че може да не бъде готова и до края на годината, обясни Пенева.
Според нея процеси, които могат да отнемат не повече от два месеца се забавят вече с година, а може и повече.
До момента нито една институция не искаше да управлява и администрира процес, в който трябва да прави оценка и контрол, да отпуска помощи на близо 2 млн. души вместо на 300 000 както е сега. А дефиницията, макар различните нюанси, е ясна. Енергийната бедност ще се определя на база разполагаем доход след разход за енергия. Ако човек попада под официалната линия на бедност, семейството ще попада в графата енергийно бедно.
От една страна важната функция по администриране на процеса трябва да се поеме от Агенция по социално подпомагане, която обаче няма достатъчно капацитет, но пък и в момента е натоварена с ангажименти по работа с всички уязвими групи. Въвлечени в процеса са също Министерство на енергетиката, общините и всички програми, по които енергийно бедни домакинства ще имат предимство.
Правят единна информационна система за енергийната бедност в България
Все пак може би има светлина в тунела. Вече сме крачка напред в решаването на въпроса с администрирането, подчерта Пенева, която участва в Комисията за енергийна ефективност и енергийна бедност. Ще се работи с информационна система, в която всички данни ще се въвеждат по автоматичен начин, ще се събират от НАП, НОИ по отношение на доходи, жилищна собственост, все още се обмисля включването на състояние на сградата и година на построяване.
С такава единна система Агенция по социално подпомагане вече работи и става дума за надграждане на системата и въвеждане на малко по-различен алгоритъм, каза Пенева. Ще се допълва какво е получило домакинството например слънчев колектор или фотоволтаична инсталация, какви видове помощи и грантове. Но това няма да отнеме повече от два месеца, смята икономистът.
Администрирането на този важен процес е също въпрос на финансиране. В момента правителството е поело ангажимент да намери допълнително финансиране. Но едва ли става дума и само за това, а по-скоро за решения и политическа воля. 3еNews се още очаква отговори от кабинета на вицепремиера Атанас Пеканов защо процесът се забавя и какви са предизвикателствата.
Това би трябвало да е приоритет на следващия парламент
Днес е последният срок за коментари в работната група към Комисията по енергийна ефективност и енергийна бедност, след което ще се предаде и окончателния доклад към министър-председателя.
Следващите важни стъпки е възможно най-бързо и приоритетно дефиницията и нейното администриране да се вкара в парламента с промени в Закона за енергетиката, каза Пенева.