Европейските акции отново на плюс, след първи сигнали, че разпространението на Covid-19 се забавя

Въпреки това много участници на пазара предупреждават, че е все още е рано да се надяваме на устойчив ръст, предвид продължаващото въздействие на мерките за ограничаване на коронавируса върху икономиката

Икономика / България
3E news
634
article picture alt description

Европейските акции се повишиха за втори пореден ден във вторник, тъй като инвеститорите се фокусират върху първите признаци, че пандемията на коронавирус започва да отслабва, а големите компании продължават да предприемат стъпки за повишаване на ликвидността, след като глобалното потребление спадна заради ограничителните мерки за социална изолация.

По-рисковите активи, включително акции и корпоративни облигации, възобновиха растежа си по-рано тази седмица на фона на продължаващата пандемия, обобщи агенция „Блумбърг“. Според нея, безпрецедентните мерки за стимулиране, които незабавно бяха предприети от националните правителства и централните банки, допринесоха за това възстановяване, което получи нов тласък поради признаците, че темпът на растеж на смъртните случаи и новите инфекции очевидно се забавя.

Последните данни на Световната здравна организация показват, че за първи път от началото на епидемията няма смъртен случай и са намалели заразените във вторник в централния град Ухан, където се появи вирусът в края на декември. Така огнището на заразата се присъедини към останалите градове в Китай, където от 31 март не са регистрирани смъртни случаи.

В редица европейски държави също се отчита намаляване на броя на жертвите и заразените. В Германия за четвърти пореден ден има намаляване на новите случаи. Заразените към днешна дата са общо 95 391, а жертвите са над 1400. Починалите във френски болници през последните 24 часа са 357, което е най-малкият брой жертви за денонощие през последната седмица. Италия, която е първа по брой на починалите в света, регистрира най-малкия брой смъртни случаи за денонощие за последните над две седмици. Броят на заразените в Испания е спаднал за трети пореден ден.

Губернаторите на няколко силно заразени американски щати обявиха, че има предварителни признаци, че разпространението на заразата може да започне да се забавя.

Испанските акции поскъпнаха с 2.64%, тъй като броят на смъртните случаи от коронавирус намаля за четвърти пореден ден във вторник, което накара правителството да помисли за постепенно облекчаване на строгите мерки за карантината.

Въпреки това, много участници на пазара предупреждават, че е все още е рано да се надяваме на устойчиво рали, предвид продължаващото въздействие на мерките за ограничаване на коронавируса върху икономиката.

Допълнителна подкрепа пазарните участници получиха и от публикуваната днес статистика, която показа неочаквано увеличение на промишленото производство в Германия през февруари. Обемът на промишленото производство в страната се е увеличило с 0.3% в сравнение с предходния месец, сочат данните на Министерството на икономиката и труда на Германия. През следващите 3 месеца обаче се очаква спад в индустриалното производство в Германия, сочи прогнозата на Мюнхенския институт за икономически изследвания (ifo).

Общоевропейският индекс Stoxx 600 нарасна с 3.16% до обед, достигайки почти до месечен връх. Британският бенчмарк FTSE 100 се повиши с 3.15%, германският DAX прибави 4.35%, френският CAC 40 се ускори с 3.80%, италианският FTSE MIB нарасна с 4.95%, а испанският IBEX 35 прибави 3.51%.

Stoxx  600 се повиши с повече от 22%, спрямо достигнатото осемгодишно най-ниско ниво през март, но остава под рекордно високите си стойности от февруари.

Зеленият възходящ тренд на пазара на акции се запази и следобед, но темпът на нарастване се забави, тъй като инвеститорите очакват решения от еврогрупата (министрите на финансите на страните от еврозоната днес ще имат видиоконферентен разговор), но техните решения ще станат известни, след като фондовите борси в Западна Европа затворят. Очаква се те да одобрят половин трилион евро - най-голямата програма за фискална подкрепа в света, която ще изпревари тази на Съединените щати, показват разчетите на „Ройтерс“. Най-вероятно няма да бъде прието предложението на Испания и Италия да бъде издаден съвместен дълг, т. нар. коронаоблигации, тъй като предложението не се приема от Севера, начело с по-фискално консервативните Германия и Холандия.

Таблица

Източник: CNBC

От таблицата по-горе се вижда, че с най-голям дневен ръст завършва сесията както и в понеделник германският DAX, а с най-малък – британският FTSE 100.

Лидерите по растеж сред компаниите, включени в индекса Stoxx Europe 600, бяха акциите на Cineworld Group, които скочиха с 35.5%. Британският оператор на киносалони обяви, че ще се въздържи от изплащане на тримесечни дивиденти на фона на временното затваряне на всички свои кина.

Цената на книжата на британския нискотарифен превозвач easyJet Plc и на круизния оператор Carnival Plc се повиши съответно с 23.9% и 21.1% след сигналите за намаляване разпространението на коронавируса, което означава, че перспективата за двата покосени от пандемията бизнеси е добра.

Акциите на германския производител на дрехи и аксесоари Hugo Boss AG скочиха със 7.1%, след като компанията обяви, че спира изплащането на дивиденти за 2019 г. на фона на пандемията на коронавирус, която удари бизнеса на известната търговска марка.

Френската Thales във вторник се присъедини към редица големи компании, които отказаха да изплащат дивиденти и понижи прогнозата си за печалба, но акциите се повишиха с 3.35%, след като компанията обяви подписването на нов договор за кредит от 2 милиарда евро (2.17 милиарда долара), за да поддържа ликвидността си.

В долния край на общоевропейския индекс се озоваха няколко емисии акции, които силно се влияят от новините за коронавируса и по-специано за откриването на лекарства и ваксини. Книжата на френската биотехнологична фирма Biomerieux и доставчикът на софтуери за отдалечена работа TeamViewer са спаднали с около 4%, докато германската компания за доставка на храна Hellofresh с бизнес в САЩ и Канада отчете най-голям дневен спад от 8%.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща