Доларът отново спада, в очакване на новите стимули, които ще обяви Джо Байдън

Индексът на долара ICE, който измерва съотношението на зелените пари спрямо шестте основни валути, се оттегли от едномесечния връх, като се понижи с 0.1% до 90.379 пункта спрямо нивата от вторник

Икономика / България
3E news
471
article picture alt description

В сряда щатският долар беше подложен на натиск в Азия и еврото намери нови купувачи, тъй като инвеститорите бяха подтикнати от подобрената политическа нестабилност в Италия, повишените настроения в Германия и подчертаното внимание към американските разходи за спасяване на пандемичната икономика.

Докато светът очаква инагурацията на Джо Байдън за президент на САЩ по обяд във Вашингтон, окръг Колумбия (17:00 по Гринуич), търговците са фокусирани върху неговата политика, отколкото на церемонията. Когато встъпи в длъжност в сряда, новоизбраният президент Джо Байдън ще наследи фондов пазар близо до рекордни нива, заедно със зейнал бюджетен дефицит, отслабващ долар, повишена икономическа несигурност и Федерален резерв, който може да има по-малко боеприпаси за борба със следваща криза, обобщава „Ройтерс“.

Номинираната за министър на финансите на САЩ Джанет Йелън призова конгресмените да "увеличат" разходите за стимулиране на икономиката по време на първото си изслушване в Сената, като каза, че вярва в пазарните обменни курсове, без да изразява мнение за посоката на долара. Това беше изтълкувано като ненамеса върху курса на долара, каквато упражняваше Доналд Тръмп, за да ограничава нарастването на щатската валута.

Индексът на долара ICE, който измерва съотношението на зелените пари спрямо шестте основни валути, се оттегли от едномесечния връх, като се понижи с 0.1% до 90.379 пункта, след изявленията на Йелън и в отговор на повишената доходност на 10-годишните американски държавни облигации, която нараства в очакване на увеличаване на държавните заеми, въпреки че още неса достигнали пика си за 2021 година от първото десетдневка на януари*.

Еврото се повиши с 0.19% до 1.2148 долара, увеличавайки печалбите си във вторник, когато отскочи до 1.2050 долара, след като италианското правителство оцеля след доверие в парламента и проучването на инвеститорите за доверието в германската икономика от Центърът за европейски икономически изследвания (ZEW), които превишиха прогнозите.

Чувствителните към риск австралийски и новозеландски долари също се повишиха с умерени темпове, като австралиецът нарасна с 0.3% до 0.7719 щатски долара, а кивито се повиши с 0.2% до 0.7130 американски долара.

„Смятаме, че Йелън е безразлична в най-добрия случай към отслабващия долар и това може да е достатъчно, за да останат нещата такива, каквито са в момента“, каза за „Ройтерс“ анализаторът на сингапурската OCBC Bank Теренс Ву, позовавайки се на низходящия тренд, при който доларовият индекс загуби около 12% от миналия март.

„В съчетание с пазарна преориентация към по-високи фискални стимули, от основния модел на отслабване на долара може да се отиде към доминираща нагласа на търговия за закупуване на рискови активи“, прогнозира Теренс Ву, оставайки на мечи позиции, тъй като смята, че ефектът от повишаване на доходността на дълговите книжа на САЩ скоро ще се промени.

Данните за валутното позициониране показват, че инвеститорите преобладаващо намаляват позициите си в долари, тъй като вярват, че дефицитът по текущата сметка и бюджетния дефицит ще окажат натиск върху американската валута.

Еврото остана стабилно спрямо британския паунд с минимален ръст от 0.07% до 1.1243 евро за един паунд и се повиши спрямо японската йената с 0.16% до 126.060 йени за едно евро.

Йената като валута-сигурно убежище, се търгуваше на фона на повишения апетит за риск във вторник, но пазарните участници са доста предпазливи в Токио, където акциите се сринаха, което подкрепи долара, който нарасна с 0.12% до 103.760 йени за един щатски долар.

Паундът нарасна значително с 0.30% до 1.3669 щатски долара. Бриганската валута беше подкрепена от прогнозата на главния икономист на Банката на Англия, че британската икономика ще започне да се "възстановява с бързи темпове" през втората половина на годината.

Китайският юан нарасна с 0.2% до 6.4683 юана за един долар в страната, въпреки че Китайската народна банка инжектира 280 милиарда юана на краткосрочните финансови пазари, за да компенсира сезонното търсене на пари в брой, както и рязкото нарастване на паричните потоци за купуване на акции в Хонконг. Както се очакваше основната лихва в Китай остана непроменена

Пазарните участници очакват централната банка на Малайзия да обяви решението си за паричната политика. Девет от 15 икономисти, анкетирани от „Ройтерс“, очакват да бъде намален основният лихвен процент до исторически минимуми.

В Канада анализаторите не виждат и малка вероятност за „намаляване на лихвените проценти“, след като централната банка промени основния си лихвен процент с по-малко от 25 базисни пункта, за да избегне отрицателните лихви. Решението си банката трябва да обяви по-късно през деня. Канадският долар нарасна незначително до 1.2708 щатски долара.

*Валутните курсове са актуални към 10.00 часа българско време.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща