САЩ заплашват с високи мита редица стоки от ЕС. ЕК: СТО едва ли ще позволи облагане за 11 млрд. долара на европейския внос

Европейският съюз обаче е готов на ответни мита спрямо американски стоки

Икономика / Свят
Галина Александрова
516
article picture alt description

Европейският съюз съобщи във вторник, че е готов да отвърне с ответни мерки на всички възможни митнически тарифи, които Съединените щати биха наложили върху вноса на европейски стоки с оглед на американските обвинения за държавно субсидиране на самолетостроителния гигант "Еърбъс".

"Според европейските власти в Брюксел обаче е малко вероятно Световната търговска организация (СТО) да позволи на Вашингтон да въведе високи мита върху стоки на ЕС, продавани в САЩ, на стойност над 11 млрд. долара", заяви източник от ЕК в отговор на американските заплахи за наказателни мита, съобщава агенция Франс прес, цитирана от БНР.

В понеделник вечерта Търговският представител на САЩ предложи списък от продукти, изнасяни от Европейския съюз, вариращи от големи пътнически самолети и части за тях до млечни продукти и вино, на които да бъдат наложени високи митнически тарифи в отговор на европейските субсидии за самолетостроителния конгломерат "Еърбъс: (Airbus), съобщава Ройтерс.

Американското търговско представителство обяви, че чрез тази стъпка ще бъде стартиран процес за ответни мерки спрямо оценените на над 11 млрд. долара щети в резултат на субсидиите в рамките на ЕС за самолетостроителния гигант "Еърбъс", за които Световната търговска организация (СТО) установи, че причиняват "неблагоприятни последици" за Съединените щати.

Европейският съюз и Съединените щати водят спорове повече от десетилетие за взаимни претенции, свързани с незаконната държавна помощ за самолетните гиганти "Боинг" и "Еърбъс", чрез заведени паралелни дела в СТО. И двете спорещи страни са засечени да плащат милиарди долари под формата на субсидии, за да получат предимство в глобалния самолетостроителен бизнес. САЩ твърдят, че европейските субсидии са несправедливи по отношение на американския самолетостроителен гигант "Боинг".

"Този случай е в процес на съдебни спорове от 14 години, като времето за действие наближава", заяви в понеделник търговският представител на САЩ Робърт Лайтхайзер.

Решението на Търговския представител бележи ескалация на напрежението с ЕС, като Съединените щати се стремят да удрят с високи митнически тарифи редица продукти от Европейския съюз. От своя страна ЕС остави по-голямата част от субсидиите си непроменени и дори започна да предоставя допълнителни помощи, се посочва в изявлението на Търговското представителство на САЩ.

"Крайната ни цел е да постигнем споразумение с ЕС за прекратяване на всички субсидии за големи пътнически самолети, които са в противоречие с правилата на СТО. Когато ЕС прекрати тези вредни субсидии, допълнителните американски мита, наложени в отговор на тях, могат да бъдат премахнати", заяви търговският представител на САЩ Робърт Лайтхайзер.

През миналата година Световната търговска организация заяви, че ще направи оценка на молбата на САЩ да въведе санкции за европейски продукти за милиарди долари в отговор на решение, че ЕС е предоставял незаконните субсидии на гигантския консорциум "Еърбъс". Съединените щати оцениха тези субсидии на търговска стойност от 11,2 млрд. долара, въпреки че ЕС оспори тази оценка.

Търговският представител на САЩ също така заяви, че ще обяви окончателния списък на продуктите, след като арбитърът в лицето на СТО оцени отправените претенции. Резултатът се очаква това лято, се посочва в официалното изявление. Списъкът на европейските стоки, които биха могли да бъдат обложени с високи тарифи, включва редица авиационни части, пътнически хеликоптери и мотоциклети, но също така и дълъг списък с храни, напитки и облекло, включително много вина и сирена.

Това сякаш е сигнал за предстояща търговска война между САЩ и ЕС, като редица икономисти и анализатори се опасяваха от реализирането на подобен сценарий, след като Съединените щати приключат успешно преговорите с Китай и лидерите на двете страни Доналд Тръмп и Си Цзинпин постигнат официално търговско споразумение.

Важно е да се отбележи, че подготвените от Търговското представителство на САЩ висок митнически тарифи върху редица стоки на ЕС на този етап не включват европейските автомобили.

От Европейската комисия посочиха, че сумата от 11,2 млрд. долара, определена от САЩ, е преувеличена и рискува да доведе до ескалация на трансатлантически търговски ред.

"ЕС е убеден, че нивото на контрамерки, на което се основава известието на Търговското представителство на САЩ, е силно преувеличено", отбеляза пред Франс прес източник от Европейската комисия.

Междувременно френският финансов министър Буно Льо Мер предупреди, че САЩ и Европейският съюз "не могат да допуснат" нов конфликт относно несправедливите, според Вашингтон, държавни субсидии за "Еърбъс".

"Когато погледна ситуацията с икономическия растеж в световен план, не мога да повярвам, че можем да допуснем търговски конфликт между Съединените щати и Европа дори само в една единствената област като въздухоплаването", подчерта Льо Мер на пресконференция в Париж, съобщава Франс прес.

Европейският самолетостроител "Еърбъс" пък заяви, че не вижда правно основание за предложението на САЩ да наложи търговски санкции относно неговите самолети и предупреди за задълбочаване на търговското напрежение.

"Сумата (от 11,22 млрд. долара) е до голяма степен преувеличена и във всеки случай ще бъде определена от Световната търговска организация, а не от САЩ", посочи говорителят на "Еърбъс" Райнер Олер, цитиран от Ройтерс.

Той също така отбеляза, че решението на СТО от миналата седмица срещу данъчните облекчения за американския самолетостроителен конкурент в лицето на "Боинг" трябва да позволи на ЕС да търси "още по-големи мерки за противодействие". Според него решението не показва "никакво желание от страна на "Боинг" да изпълни и потвърди, че предоставянето от САЩ данъчни облекчения са в противоречие с правилата на Световната търговска организация".

И агенция Ройтерс цитира свой източник от ЕК, според който Европейският съюз се подготвя за възможни ответни наказателни мерки върху вноса на американски стоки.

 

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Свят:

Предишна
Следваща