Н.Пр. Херо Мустафа: България има потенциал да се превърне в динамичен газов пазар

Американската търговска камара представи своята платформа и инициативи на съвместно събитие с Посланика на САЩ у нас Н.Пр. Херо Мустафа

Икономика / България
3E news
1200
article picture alt description

Американската търговска камара в България (AmCham) проведе традиционната си бизнес-закуска с новия посланик на Съединените американски щати у нас Н.Пр. Херо Мустафа. На събитието присъстваха над 150 души, които са представители на членовете на Камарата, в т.ч. и членове на Борда на организацията, представители на Посолство на САЩ у нас и медии.

„Изключително сме щастливи да посрещнем посланик Мустафа на нашето събитие. Радостни сме, че това е нейната първа реч и участие в бизнес събитие у нас. Уверени сме, че тази аудитория представлява американската общност у нас в нейната цялост. Това е уникална възможност за всички нас да споделим нашите приоритети, да обсъдим различни теми – от геополитическо естество, устойчивото бизнес развитие, дигитализацията, образованието и много други.“ – посочи в откриващите си думи Оливие Маркет, президент на Американската търговска камара в България.

Той представи накратко приоритетите на организацията, сред които са кибер-сигурността, гарантирането и диверсификацията на енергийните доставки, опазването на личните днни, ефективното електронно управление, здравеопазването и иновациите. „Заедно с нашите приятели от Посолство на САЩ ние сме много по-силни заедно и работим да постигнем нашите стратегически цели, които са в интерес на българските граждани и общество.“ – посочи още той.

Н.Пр. Херо Мустафа прогнозира, че след 3 г. България може да е най-привлекателната дестинация за американските компании в региона, ако постигне върховенство на закона и се пребори с корупцията.

Посланикът на САЩ в България очерта три приоритета: свързаност, сътрудничество и борба с корупцията. По-добри отношения между България и Запада, внимание към жените, младежите и малцинствените общности, уважение към различните култури и народи са част от нещата, по които ще работи посланикът. Тя подчерта, че вече е успяла да направи възможна среща между президента Тръмп и премиера Бойко Борисов, както и между търговските делегации на двете страни. Тя изтъкна и ролята на страната ни като лидер в интеграцията на района, укрепване на граничния контрол и миграцията като външна граница на ЕС.

“Бих искала да поздравя Американската търговска камара за много успешната им година. Ние знаем, че България и Съединените щати развиват стабилно и заедно чрез връзките между бизнесите в двете страни. Американската камара тук е модел на подражание за другите камари по света.“ – каза посланик Херо Мустафа в своята първа реч пред американската бизнес общност днес.

По думите й целта на американската страна е "да дадем възможност втечненият природен газ да се превърне в реалност в региона". Експертите ще посетят АЕЦ "Козлодуй" и "Белене", както и хранилищата за газ в страната.

"Как виждам следващите 3 години? Нека изградим България като един истински енергиен хъб, един енергичен газов пазар в региона, така, че страната да не зависи само от един доставчик. Прекрасно е, че България има възможности за доставка на газ от други източници, освен Русия. Така е възможна диверсификацията, тоест - да не зависите само от една държава", подчерта американският посланик у нас.

Мустафа коментира и предстоящата среща между американския президент Доналд Тръмп и българския премиер Бойко Борисов. Според нея, тя ще е положителна и плодотворна. Според нея Тръмп и Борисов ще говорят за тясно сътрудничество в свгурността, енергийните доставки, икономиката и върховенството на закона.

"Самата среща представлява възможност лидерите ни и страните ни да се опознаят, и да преминат на следващото ниво във взаимоотношенията ни. Предполагам, че президентът Тръмп и министър-председателят Бойко Борисов ще говорят за сигурността, за инвестициите, за върховенството на закона и за сигурността на енергийните доставки. Трябва да се възползваме от настоящия етап от партньорството между САЩ и България. Стремим се да работим заедно за една по-успешна и по-стабилна България", допълни дипломат №1 на САЩ в София.

По отношение на борбата с корупцията Мустафа увери, че ще работи както с правителството, така и с гражданското общество. Върховенството на закона и на медиите е начинът да се постигне пълна демокрация. „Когато гражданите вярват на правителството и институциите, тогава икономиката може да постигне пълния си потенциал", каза посланичката.

Диверсификация на газовите връзки чрез интерконектора с Гърция, както и изграждане на нови- с Румъния до Австрия, със Северна Македония също трябва да е приоритет, тъй като в момента България внася по-голямата част от енергийните си ресурси от Русия. Екип от специалисти от САЩ ще дойдат за консултации у нас и ще посетят АЕЦ-овете Белене и Козлодуй, допълни още посланичката.

Ще попитате защо съм такъв оптимист? Защото има силна политическа воля и народ, готов да прави крачки напред, за да подобри качеството на живот. Макроикономическата стабилност позволява сериозен растеж на икономиката, изрази увереност Мустафа. Според нея това, което сме изградили досега между двете страни, може да е само началото, ако работим заедно – правителство, гражданите и компаниите.

Посланикът на САЩ коментира още, че България е сериозен съюзник в НАТО и посочи, че изборът на българското правителство на изтребителите F16 ще сближи двете държави, но това е само началото. Пътят на България към военната модернизация продължава напред, коментира тя. По думите й правителството трябва да продължи да дава поне 2 процента от БВП за отбранителни цели, трябва да се концентрираме по-сериозно върху региона на Черно море.

Мустафа засегна и темата за регионалното сътрудничество и информира, че се е срещнала с всички американски посланици в региона, защото по думите й е необходимо да се заздрави сътрудничеството в този регион. България има положителна роля като защитник на интеграцията на Западните Балкани в ЕС, за укрепването на граничния контрол, контрола на миграцията, отбеляза тя.

Херо Мустафа очерта своите приоритети по време на мандата си - свързаност, сътрудничество и борба с корупцията.

Посланик Мустафа декларира, че ще работи с българското правителство и гражданското общество в областта на борбата с корупцията и за установяване на върховенство на правото, което по думите й е ключово за продължаващия растеж на България.

Посланик Мустафа отбеляза, че американските дружества са инвестирали повече от 2.5 милиарда долара в българската икономика, създадени са повече от 30 хиляди работни места за високо квалифицирани служители с високо заплащане, което нарежда САЩ сред шестте най-големи инвеститори у нас. Двустранната ни търговия през 2018 г. възлиза на 1.2 милиарда долара и се разраства, а американските дружества задават стандарт за корпоративна социална отговорност и инвестират милиони долари в опазването на околната среда, образованието, здравеопазването, посочи посланикът на САЩ.

Оливие Маркет, президент на Американската търговска камара в България, посочи също, че приоритетите на камарата са свързани с гарантиране на устойчивия бизнес климат, което включва върховенство на закона, както и с насърчаване на трансатлантическото сътрудничество. Иновациите, стартъпите, образованието са сред другите приоритетни области на Камарата.

§ Основните приоритети на AmCham са:

o Устойчив бизнес климат, в т.ч. върховенство на закона и инвестиционна среда

o Трансатлантическо сътрудничество, в т.ч. енергийна сигурност и отбрана

o Иновации и стартъпи – привличане на дялов и рисков капитал.

o Образование, в т.ч. и дуалното образование и обучение

§ Акценти по сектори и направления

o Здравеопазване – насърчаване на политики към иновации в медикаменти, оборудване и медицинска практика. Здравата нация е просперираща нация.

o Върховенство на закона – защита на собствеността и правата в т.ч. и интелектуална собственост; изсветляване на икономиката; бизнес етика.

o Кибер-сигурност, защита на данни, е-управление

§ Международното сътрудничество разчита на активно взаимодействие между страните и между институциите и бизнеса

§ AmCham е в готовност да се отзове с експертиза

§ Защитата на лични данни и собственост е водещ принцип.

o Енергетика

§ „Енергийната сигурност е национална сигурност“ – посланик Мустафа

§ Двете американски ТЕЦ осигуряват електроенергийната сигурност и независимост на България

§ България още е зависима от един доставчик на газ, нефт и ядрено гориво.

o Иновации и стартъпи

§ Насърчаване на инвестиции у нас чрез иновации и стартъпи

§ Промотиране на българските и американските бизнеси

§ Развитие на капиталовата и стартъп среда и култура

§ Американските инвестиции в България

o Общият обем на инвестициите представлява 5,7% от общия обем ПЧИ в България

o Обемът на топ-5 от секторите с американско участие е 11,17% от общия обем

o При изследване на крайния собственик на капитала (нова методология)

o Инвестициите от САЩ са в размер на 4,5 милиарда лева à 6-то място за САЩ

o В пет сектора – производство, енергетика, селско стопанство, ИКТ и търговия

o Регионите у нас с най-много инвестиции от САЩ са – Разград, Стара Загора, Габрово, София, Пловдив, Варна, Добрич.

§ Успешни примери от американски компании (2018-2019)

o Представяне на предложението за F-16 Block 70 на Локхийд Мартин за закупуване от българското правителство за ВВС

o Откриване на обновената поточна линия на „Кока-Кола“ в Костинброд

o Увеличаване на капацитета на завода за зърно на ADM в Разград.

o Откриване на ИТ-център на „Кока-Кола“ – най-големият им извън САЩ.

o Откриване на обновената фабрика на Монделийз в Своге

o Откриване на „Пивоварница Каменица“ в Пловдив.

o Откриване на първата нова мина у нас през последните 40 години от Дънди Прешъс Металс в Крумовград.

o Редица бизнес-партньорства с Dell Technologies, HPE и много други американски брандове и техни партньори у нас.

Българският бизнес в САЩ

§ С български капитали (внесени в САЩ и на мигранти) – са създадени около 4 000 работни места и реализират продажби за над 1 милиард долара (данни на МИ)

§ AmCham и Търговска служба към Посолството представиха възможностите за стартиране на бизнес в САЩ и успешни примери от компании – април 2019 г.

Бизнес закуската с новопристигналия американски посланик в България е традиционен формат за Американската търговска камара. Това е ексклузивно събитие за членовете на организацията, което предоставя възможност за свободна дискусия при затворени врата и начин да се поставят въпроси от взаимен интерес, както и да се набележат мерки и идеи за тяхното решаване.

Днешното събитие е спонсорирано от: Америка за България, Американски универстиет в България, Амджен България, КонтурГлобал, Дженерал Дайнамикс, Локхийд Мартин и Макдоналдс.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща