WoodMac:Пет последствия от администрацията на Байдън за американската енергетика

Енергетика / Свят
3E news
911
article picture alt description

Консултантската компания WoodMackenzie публикува на 7 ноември, когато вече се спрягаше победата на кандидата на демократите Джо Байдън виждането си за последствията за американската енергетика от евентуалните действия на администрацията на новия президент.

Джо Байдън предложи на американските избиратели коренно различна визия за енергийната политика от тази на президента Доналд Тръмп. Тя е фокусирана върху справяне със заплахата от изменението на климата.

Той ще влезе в Белия дом, с цел да накара САЩ да поемат курс за нетни нулеви емисии на парниковите газове до 2050 г. и ще върне САЩ в Парижкото споразумение за климата. Има обаче голям шанс републиканците да запазят контрола си над Сената. Това, според анализаторите на консултантската компания ще ограничи до известна степен дневният му ред и ще е в основата на това до каква степен ще може да се справи.

При ограничено федерално правителство държавните политики ще продължат да бъдат важни. Ключово за формирането на американската енергийна индустрия вероятно ще е влиянието на пазарните сили, точно както това бе при Барак Обама и Доналд Тръмп. Но смяната на федералното правителство ще има някои значителни последици. Според  Ed Crooks, заместник-председател на Wood Mackenzie едни от най-важните за Америка са:

1. Тласък за офшорния вятър. Администрацията на Тръмп забави процеса на одобряване на офшорният вятър ( офшорните вятърни електроцентрали )  и предложи да се затвори част от американското крайбрежие на Атлантическия океан от Флорида до Вирджиния. Администрацията на Байдън ще действа по-бързо в подкрепа на държавите и компаниите, които се стремят да развиват офшорната вятърна индустрия.

2. Ограничения върху разработването на нефта и газа. Забрана за фракинга няма да има, но Байдън се ангажира да прекрати издаването на нови разрешителни за разработване на нефт и газ в обществени земи и в офшорните полета. Въздействието ще е минимално по отношение на находищата на сушата. По-значителен би бил ефекта върху офшорните находища (в морето), въпреки че ще отнеме известно време, за да станат действащи. Ако забраната за нови разрешителни е постоянна, би означавало, че до 2035 г. производство на нефт и газ в САЩ от офшорните находища ще бъде с около 30% по-малко, отколкото ако продължи издаването на такива разрешителни.  

3. Нови пречки за петролните и газови инфраструктурни проекти. Решенията за федерални разрешителни за инфраструктурни проекти ще се вземат в зависимост от последиците за емисиите от парникови газове и изменението на климата. По този начин ще се възникнат нови пречки за разработчиците на петролопроводи и газопроводи,  както и по отношение на износа.

4. Подкрепа за електрически превозни средства. Байдън планира да наложи по-строги стандарти за икономията на гориво, което ще подпомогне продажбите на електрически автомобили. Към 2030 г. може да има 4 милиона електрически автомобили на американските пътища в резултат на тези стандарти, което е почти 60% повече, отколкото ако бяха влезли в сила правилата на администрацията на Тръмп. Въпреки това, въздействието върху търсенето на горива в САЩ през това десетилетие ще бъде минимално. Дори 4 милиона електрически автомобила представляват само около 1,5% от общо 275 милиона превозни средства, които се очаква да има по американските пътища през 2030 година.

5. Няма да има бързо облекчаване на санкциите срещу Иран. Въпреки че Байдън беше силно критичен към решението на Тръмп за излизането на САЩ от международната сделка по ядрената програма на Иран и обеща промяна в подхода, това не означава, че той ще предприеме бързи мерки за облекчаване на санкциите, наложени от 2018 г. насам. Преговорите за евентуална нова сделка е най-вероятно да започнат едва към юни 2021 г., след изборите в Иран, но няма гаранция, че двете страни ще постигнат споразумение.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Свят:

Предишна
Следваща