One Planet Summit: Световните лидери обявиха биоразнообразието като трети ключов приоритет

Наред със справянето с пандемията и борбата с климатичните промени, опазването на биологичното разнообразие е основен елемент за опазване на живота на планетата.

Климат / Свят
Рая Лечева
1026
article picture alt description

Световните лидери обаявиха опазването на биологичното разнообразие като трети ключов приоритет на планетата след пандемията и климатичните изменение, стана ясно на срещата на върха “Една планета” (One Plannet Summit), която се проведе вчера  по председателството на френския президент Еманюел Макрон.

Европа си поставя за цел да опази 30% от биоразнообразието на сушата и  на водните ресурси на първо място, да създаде по-добри условия а агроекологичните култури, да осигури финанисране за всички дейности, да опази живота и здравето на хората като ключови приоритети, посочи в рамките на откриването Еманюел Макрон.

В момента данните посочват, че само 7% от биоразнообразието на сушата е защитено и 15% от богатството на морските територии. Затова постигането на 30% е предизвикателство, което ясно трябва да бъде измерено и оценено след десетилетие.

Директорът на Световната банка Дейвид Малпас припомни, че Световната банка предвижда 35% от отпуснатите кредити през следващото десетилетие да бъдат за опазване на климата и биологичното разнообразие.

Хан Зенг (H.E. Han Zheng), вицепрезидент на Република Китай подчерта, че Китай е силно ангажиран с опазване на биологичното разнообразие, защото светът има само една планета, която трябва да опазва. Особено внимание Китайската република обръща на защитата на националните паркове и плановете за защита на биоразнообразието, които са изготвени във всяка област.

За принцът на Уелс принц Чарлз всеки момент е важен, бъдещето зависи от нас, ние сме в бъдещето и даде за пример успеха на фондовете, които се отделят годишно по около 10 млрд. долара за опазване на биологичното разнообразие и климат.

За германския канцлер Ангела Меркел основният проблем, свързан с биологичното разнообразие е обезлесяването и изсичането на горите.

В Европа, а и не само начините да постигнем високите цели е да работим за създаване на чиста индустрия, екотуризъм, да насърчим научните изследвания и местните хора да живеят природосъобразен начин на живот, подчерта председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Европейската Комисия стартира онлайн обществени консултации за разработването на правно обвързващи цели на ЕС за възстановяване на природата. Тя ключов елемент в стратегията на ЕС за биологичното разнообразие до 2030 година и европейската Зелена сделка за възстановяване на увредените екосистеми в Европа. Целта е да се увеличи биологичното разнообразие, да се смекчат последствията от климатичните промени върху природата, да се намали въздействието на природните бедствия.

Европейската комисия подготвя оценка на въздействието, за да подкрепи разработването на целите на ЕС за възстановяване на природата и да оцени потенциалните им екологични, социални и икономически въздействия.

През май 2020 г. Комисията публикува Стратегия за биологичното разнообразие за 2030 г. с цел да постави биологичното разнообразие в ЕС по пътя към възстановяване до 2030 година. Един от основните му ангажименти е да предложи до края на 2021 г. правно обвързващ инструмент, определящ целите на ЕС за възстановяване на повредени екосистеми до 2030 година. Повече информация за политиките в сферата на биологичното разнообразие Европейската комисия публикува вчера и може да я видите ТУК. 
 

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Свят:

Предишна
Следваща