50-годишната ера на въглищата ще приключи до 2025 г.

Инсталирането на мощности с възобновяема електроенергия ще достигне рекордно ниво през 2020 г., показва доклад на Международната енергийна агенция.

Климат / Свят
3E news
1513
article picture alt description

Инсталирането за мощности с възобновяема електроенергия в световен мащаб ще достигне рекордно ниво през 2020 г., показват данните на Международната енергийна агенция, в рязък контраст със спада, причинен от пандемията от коронавирус в сектора за изкопаеми горива.

Докладът на IEA, публикуван във вторник, показва, че почти 90% от новото производство на електроенергия през 2020 г. ще бъде възобновяемо, като само 10% ще се захранват с газ и въглища. Тенденцията поставя зеленото електричество на път да се превърне в най-големият източник на енергия през 2025 г., измествайки въглищата, които доминират през последните 50 години.

Растящото приемане на необходимостта от справяне с климатичната криза чрез намаляване на въглеродните емисии направи енергията от възобновяеми източници все по-привлекателна за инвеститорите. IEA съобщава, че дяловете в производителите на оборудване за възобновяеми източници и разработчиците на проекти са надминали повечето основни индекси на фондовия пазар и стойността на акциите в слънчевите компании се е увеличила повече от два пъти спрямо декември 2019 г.

САЩ са един от най-големите световни пазари за възобновяеми енергийни източници и IEA предполага, че разполагането може да се ускори още по-бързо, ако се прилагат политиките на избрания президент Джо Байдън. „Възобновяемата енергия се противопоставя на трудностите, причинени от пандемията, показвайки силен растеж, докато други горива се борят за оцеляването си“, каза Фатих Бирол, изпълнителен директор на IEA. „Устойчивостта и положителните перспективи на сектора са ясно отразени от продължаващия силен апетит от страна на инвеститорите.“ През 2020 г. изкопаемите горива преживяха катаклизми, тъй като мерките, свързани с COVID-19, предизвикаха спад в търсенето от страна на транспорта и други сектори.

„През 2025 г. възобновяемите енергийни източници ще се превърнат в най-големия източник на производство на електроенергия в света, завършвайки петте десетилетия на въглища като водещ доставчик на електроенергия“, каза Бирол. „По това време се очаква възобновяемите източници да доставят една трета от електричеството в света.“

Капацитетът на слънчевата енергия се е увеличил с 18 пъти от 2010 г., а вятърната енергия с четири пъти, според данните на IEA. През октомври Бирол коментира: „Виждам, че слънчевата енергия става новият крал на световните пазари на електроенергия.“ Хидроенергията осигурява 77 процента от зелената енергия през 2010 г., но  спада до 45 процента през 2020 г. Въпреки това, електричеството е само около една пета от цялото потребление на енергия, като изгарянето на горива в транспорта, промишлеността и отоплението съставлява по-голямата част от енергийни емисии.

IEA прогнозира, че новият възобновяем капацитет по света ще се увеличи с рекордните 200 гигавата през 2020 г., движени от Китай и САЩ - където разработчиците бързат да се възползват от изтичащите схеми за стимулиране. През 2021 г. има още по-силен растеж, каза IEA, когато Индия и Европейският съюз ще бъдат движещите сили. Но растежът може да спадне леко през 2022 г. при настоящите политики, предупреди МАЕ.

„Възобновяемите енергийни източници са устойчиви на кризата, но не и на политическата несигурност“, каза Бирол. „Правителствата могат да се справят с тези проблеми, за да помогнат за постигането на устойчиво възстановяване и да ускорят прехода към чиста енергия. „Например ако предложените политики за чисто електричество на следващата американска администрация бъдат приложени, те биха могли да доведат до много по-бързо внедряване на слънчева и вятърна енергия.“

Анализът за Guardian, публикуван в понеделник, показа, че много повече от средствата, спествени от правителствата за възстановяване от коронавируса, отиват за сектора на изкопаемите горива, отколкото за зелени проекти.

„Естествената среда и изменението на климата не са били основна част от мисленето в по-голямата част от плановете за възстановяване“, каза Джейсън Ейс, изпълнителен директор на Vivid Economics. „В повечето страни изобщо не наблюдаваме зелено възстановяване.“

 

 

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Свят:

Предишна
Следваща