Проучване: $12,2 млрд. годишно ще струва на Германия спирането на ядрените централи
Американско изследване изчислява разходите за премахване на ядреното производство в Германия, ще се задълбочи и проблемът с мръсния въздух
Извеждането от експлоатация на атомните централи в Германия и увеличеното използване вместо изкопаеми горива може да доведе до 1100 допълнителни смъртни случая всяка година. Това ще се случи вследствие от замърсяване на въздуха, сочи проучване на икономисти от Калифорнийския университет в Санта Барбара, Калифорнийския университет в Бъркли Университет Карнеги Мелън.
Проучването също така установява, че цените на електроенергията в Германия са по-високи поради постепенното прекратяване в използването на ядрената енергетика, което води до увеличаване на печалбите, които си докарват повечето производители на електроенергия. Това обаче налага допълнителни разходи на германските потребители на електроенергия, предаде World nuclear news.
В него се казва, че е "от съществено значение за политиците и академичните среди да предадат относителната цена на изменението на климата и замърсяването на въздуха спрямо риска от ядрени аварии и изхвърлянето на отпадъци на гласуващото общество".
Съществува обаче „сравнително ограничено обществено разбиране за мащаба на неблагоприятните последици за здравето от локалното излагане на замърсяване на въздуха“.
Авторите са използвали почасови данни за работата на електроцентралите и „нова рамка за машинно обучение“, за да преценят как централите биха работили по различен начин, ако не е настъпило постепенното спиране, и установява, че загубеното производство на ядрена електроенергия вследствие на постепенното спиране е заменено главно чрез производство на въглища и нетен внос на електроенергия.
Изследването бе разпространено наскоро от Националното бюро за икономически изследвания в САЩ и цитирано от Washington Examiner. В проучването се казва, че тези смъртни случаи се дължат на енергията, произведена при изгарянето на въглища, предимно заместваща затворените атомни електроцентрали в Германия. Това води до около 12% увеличение на местното замърсяване на въздуха.
Само това нарастване на замърсяването достига до 8,7 милиарда щатски долара годишно, сочат оценките на авторите на изследването. Това е над 70% от общите годишни разходи за поетапно премахване от 12,2 милиарда щатски долара, се казва в проучването.
Дори най-големите оценки на намаляването на разходите, свързани с риска от ядрена авария и изхвърлянето на отпадъци поради постепенното премахване, са далеч по-малки от 12 милиарда щатски долара, смятат американските анализатори.
В България също бяха спрени преди 20 г. четирите малки блока на АЕЦ “Козлодуй”. След преждевременното им спиране тяхната чиста електроенергия бе заместена с произведената от въглищни ТЕЦ. За съжаление към момента няма информация да е правено изследване с колко точно се е увеличило замърсяването на въздуха у нас след спирането на малките блокове.