Пандемията е на път да подкопае усилията за опазване на климата, предупреди Световният икономически форум

Климат / Свят
Рая Лечева
813
article picture alt description

Глобалната криза, породена от COVID-19, ще затрудни допълнително координирането на усилията за опазване на климата. Това посочва в годишния доклад за глобалните рискове на World Economic Forum (Световния икономически форум). А подобно всички кризи необратимото изменение на климата ще бъде внезапно и пълен катаклизъм и трябва да се действа бързо, пише в последната статия на Световния икономически форум.

Несигурността и спадът на доходите подменят приоритетите

Икономическата криза, възникнала заради пандемията от новия коронавирус, засилва разликите в равнищата на здравеопазването и доходите, отбелязват експертите. Несигурността и трусовете, които идват от санитарната криза, могат да подкопаят световното сътрудничество, което е необходимо, за да се отговори на предизвикателствата за опазване на климата и околната среда.

Значителното покачване на морското равнище ще има голямо въздействие върху климата в северното полукълбо, особено в Европа. Това може дори да доведе до спиране на обработваемото земеделие например във Великобритания.

На кой етап и при какво покачване на глобалните температури ще бъдат достигнати тези повратни точки? Никой не е напълно сигурен. Може да отнеме векове, хилядолетия или може да е неизбежно, твърдят специалистите.

Няма ваксина за изменението на климата и бедствията

Но както ни научи COVID-19, трябва да се подготвим за очакваното. Бяхме наясно с риска от пандемия. Също така знаехме, че не сме достатъчно подготвени. Но ние не действахме по смислен начин. За щастие успяхме да ускорим производството на ваксини за борба с COVID-19. Но няма ваксина за изменението на климата, след като преминем тези критични точки.

Да спрем да мислим за изменението на климата като бавна, дългосрочна заплаха, която ни позволява да изхвърлим проблема надолу и да оставим бъдещите поколения да се справят с него. Трябва да предприемем незабавни действия за намаляване на глобалното затопляне и да изпълним ангажиментите си по Парижкото споразумение и да изградим устойчивост, имайки предвид тези повратни точки.

Да планираме въздействията, да намалим емисиите и разработим планове за управление риска от наводнения

Трябва да планираме сега да смекчим емисиите на парникови газове, но също така трябва да планираме и въздействията, като способността да се хранят всички на планетата, да разработим планове за управление на риска от наводнения, както и да управляваме социалните и геополитическите въздействия на човека миграции, които ще бъдат следствие от решения за борба или бягство, съветват от Световния икономически форум.

В доклада на Световния икономически форум са анализирани мнения сред бизнесмени, икономисти и ръководни политици. От отговорите на 841-те анкетирани става ясно, че необичайните природни явления, неуспехът да се противодейства на климатичните промени и щетите на околната среда, нанасяни от човека, са трите основни глобални риска за следващите 10 години.
Инфекциозните болести и намаляващият брой на видове животни и растения също са сред на-големите рискове, посочени от участниците в изследването.

 


Знаем колко трудно е за правителствата, бизнесмените и другите заинтересовани лица да намерят решения за такива дългосрочни рискове, но поуката тук за всички нас е да признаем, че пренебрегването им намаля шансовете това да стане, посочи управляващият директор на Световния икономически форум г-жа Заадия Захиди.
С излизането си от пандемията светът трябва да промени икономиката и социалните си система, за да намали неравенството, да подобри здравеопазването и защитата на планетата, допълни тя.


Световният икономически форум организира годишните срещи на високо равнище в Давос. Тазгодишното издание на срещата на Световния икономически форум ще се проведе онлайн 25-29 януари, а не в швейцарския планински курорт Давос, каквато е досегашната традиция.
Германският канцлер Ангела Меркел, френският президент Еманюел Макрон и китайският държавен глава Си Цзинпин са сред лидерите, които ще се включат в работата на форума.

Повече за основните теми на форума може да видите и от видеото от предварителната пресконференция: The Davos Agenda | World Economic Forum (weforum.org)

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Свят:

Предишна
Следваща