Новак: Обсъждането в САЩ на санкции срещу „Северен поток 2“ пречи на съвместните усилия за енергийния пазар

Според руския енергиен министър връщането на потреблението на петрол на нивото преди кризата ще е дълго

Енергетика / Свят
3E news
620
article picture alt description

Санкциите срещу „Северен поток 2“ пречи на съвместните усилия между Русия и САЩ за нормализиране на енергийния пазар. Това е заявил министъра на енергетиката на Русия Александър Новак по време на онлайн конференция на 25-ия Световен енергиен конгрес  и Фонда Росконгрес „Covid-19: ускоряване на прехода към енергетиката на бъдещето за всички“.

„Бих искал да кажа по повод „Северен поток 2“, по повод други въпроси, които остават. Според мен те не се отразяват положително на ситуацията. За съжаление протекционистките мерки останаха дори и в периода на кризата. Ние виждаме това по заявленията, по законопроектите, които се разработват в това число и от  Сената на САЩ.  Това разбира се не е положително за предприемане на общи усилия за възстановяване на глобалната икономика, за разработването на пазарни инструменти, за осигуряването на устойчива енергия за населението в света“,  е заявил руският министър, цитиран от агенциите на страната.

По-рано през юни сенаторът републиканец Тед Круз обяви, че е предал за обсъждане от Сената на САЩ на законопроект, предвиждащ допълнителни санкции срещу газопровода „Северен поток 2“. В частност те са насочени към спиране на завършването на газопровода.

Руският енергиен министър коментира и състоянието на петролния пазар. Според него връщането на потреблението на петрол на нивото отпреди кризата ще е достатъчно дълго. „Очевидно ние ще преживеем промяна в структурата на енергийния сектор и тези възгледи и прогнози, които се правеха по-рано за развитието на световната енергетика ще бъдат съществено коригирани“, е заявил Новак.

„Това ще касае на първо място промяна в начина на живот – мисля, че жителите на планетата в бъдеще време ще се придвижват по-малко с автомобили и самолети. Възстановяването няма да е така бързо, V-образно, това частично бързо възстановяване, с достатъчно дълго последващо достигане на показателите отпреди кризата“, е добавил министърът.

Потреблението на петрол в света през 2019 г. е от порядъка на 100 млн. барела на ден. През април потреблението спадна с 28-20 млн. барела на ден.
Делът на петрола, по думите на Новак в световния енергиен баланс ще намалява съществено, отстъпвайки на възобновяемите енергийни източници. „Ще видим, че предстои промяна на прогнозите, свързани със структурата на енергийното потребление в света и производството на енергия. Ако по-рано се планираше, че през 2040 г. от около 85 % от дела на въглеводородите ще спадне до 75 %, тоест ще  намалеят с 10 % за 20 години, то сега според мен тези прогнози ще бъдат ревизирани и този дял ще е много малък“,  е заявил още Новак.

„Ще сме свидетели на бурно  развитие на съвременните технологии, IT технологиите, интернет, цифровите технологии и облачните технологии – това също ще наложи своят отпечатък, в това число и върху развитието на енергетиката: повече ще се потребява електроенергия, по-малко ще  е производството й от въглеводородни източници, повече ще е от възобновяеми източници на енергия“, е казал още той.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Свят:

Предишна
Следваща