Какво предлага в Европейския зелен пакт Урсула фон дер Лейен

Климат / Свят
3E news
1928
article picture alt description

Европейската комисия (ЕК) планира да вложи 100 млрд. евро в инвестиции, които да помогнат на икономиките на страните-членки на Общността да се адаптират към промените в климата и да използват „зелени“ технологии. Това заяви ръководителят на ЕК Урсула фон дер Лейен в кратко изявление в Берлемон, по време на което представи Европейския зелен пакт, предават информационните агенции.

Днес Европейската комисия представи Европейския зелен пакт — пътна карта за постигане на устойчивост на икономиката на ЕС чрез превръщане на предизвикателствата в областта на климата и околната среда във възможности във всички области на политиката, като се гарантира, че преходът е справедлив и приобщаващ за всички. С Европейския зелен пакт се определя как Европа да стане първият неутрален по отношение на климата континент до 2050 г., като се стимулира икономиката, подобряват се здравето и качеството на живот на хората, полагат се грижи за природата и се вземат предвид интересите на всички.

Фон дер Лайен предлага своята „Зелена сделка“ за Европейския съюз в опит Общността да постигне „климатична неутралност“ до 2050 г. Нейното предложение ще бъде обсъдено на 12 и 13 декември от лидерите на ЕС, като се очаква ръкводителите на Полша, Унгария и Чехия да са скептично настроени към предложенията на ЕК за намаляването на парниковите емисии.

Председателят на Европейската комисия  заяви, че моделът на изкопаемите горива е отживелица. „Убедена съм, че старият модел на растеж, който се базира на изкопаеми горива и замърсяване, е отживелица и е несъвместим с нашата планета. Европейският Зелен пакт е нашата нова стратегия за растеж. Това е стратегия за растеж, която дава повече, отколкото взема“, заяви тя, цитирана от БНР.

Фон дер Лайен подчерта, че за най-уязвимите сектори и региони ще бъде създаден справедлив преходен механизъм. Амбицията на Комисията е той да набере 100 млрд. евро. Целта на пакта е да превърне Европа в „климатично неутрален“ до 2050 г. 

В Европейския зелен пакт е предоставена пътна карта с действия за по-ефективно използване на ресурси чрез преминаване към чиста, кръгова икономика и за спиране на изменението на климата, обръщане на тенденцията към загуба на биологично разнообразие и намаляване на замърсяването. В пакта са посочени необходимите инвестиции и наличните финансови инструменти и е обяснено как да се гарантира справедлив и приобщаващ преход.
 
Европейският зелен пакт обхваща всички сектори на икономиката, по-специално транспорта, енергетиката, селското стопанство, строителството, и промишлени отрасли като стоманодобива, производството на цимент, ИКТ, текстилната индустрия и химикалите.
 
За да превърне в законодателство политическата амбиция да станем първия в света неутрален по отношение на климата континент до 2050 г., Комисията ще представи първия европейски закон в областта на климата в 100-дневен срок. За да постигнем нашите амбиции в областта на климата и околната среда, Комисията ще представи и Стратегия за биоразнообразието до 2030 г., нова промишлена стратегия и план за действие на ЕС за кръгова икономика, стратегия „От фермата до трапезата“ за продоволствена устойчивост и предложения за Европа без замърсяване. Незабавно ще започнем повишаване на целите за емисиите на Европа за 2030 г., като ще определим реалистични мерки за постигане на целта за 2050 г.

Постигането на целите на Европейския зелен пакт ще изисква значителни инвестиции. Според оценки постигането на текущите цели в областта на климата и енергетиката за периода до 2030 г. ще изисква 260 милиарда евро допълнителни инвестиции годишно, т.е. около 1,5 % от БВП за 2018 г. Тези инвестиции ще изискват мобилизиране на публичния и частния сектор. В началото на 2020 г. Комисията ще представи План за инвестиции за устойчива Европа, който да спомогне за удовлетворяването на нуждите от инвестиции. Поне 25 % от дългосрочния бюджет на ЕС трябва да бъде предназначен за действия в областта на климата, като допълнителна подкрепа ще бъде оказана от Европейската инвестиционна банка — европейската банка за климата. За да може и частният сектор да допринесе за финансирането на зеления преход, през 2020 г. Комисията ще представи стратегия за зелено финансиране.
 
Борбата с изменението на климата и влошаването на състоянието на околната среда изисква усилия от всички, но изходната позиция на отделните региони и страни членки не е еднаква. Чрез механизъм за справедлив преход ще се оказва подкрепа на тези региони, които са силно зависими от въглеродно интензивни дейности. Чрез него ще се подкрепят гражданите, които са най-уязвими спрямо прехода, като им се предоставят достъп до програми за преквалификация и възможности за заетост в нови икономически сектори.
 
През март 2020 г. Комисията ще даде начало на пакт за климата, за да се предостави на гражданите право на глас и роля в изготвянето на нови действия, обмена на информация, започването на нови дейности на местно равнище и представянето на решения, които могат да бъдат използвани и от други.
 
Глобални предизвикателства като изменението на климата и влошаването на състоянието на околната среда изискват глобални решения. ЕС ще продължи да отстоява своите цели и стандарти в областта на околната среда в конвенциите на ООН за биологичното разнообразие и климата и ще засилва своята „ зелена дипломация“. Ще използваме възможностите в рамките на Г-7, Г-20, международни конвенции и двустранни отношения, за да убедим другите да полагат повече усилия. ЕС също така ще използва търговската политика, за да гарантира устойчивост, и ще изгражда партньорства със съседите си на Балканите и в Африка, за да им помогне да осъществят свой собствен преход.
 
Комисията приканва Европейския парламент и Европейския съвет да подкрепят нейната амбиция за бъдещата икономика на Европа и за околната среда, и да ѝ помогнат да я реализира. Комисията ще представи мерките, обявени в пътната карта за Европейския зелен пакт.
 
Изменението на климата и влошаването на състоянието на околната среда са заплаха за самото съществуване на Европа и света. За да преодолее това предизвикателство, Европа се нуждае от нова стратегия за растеж, чрез която до 2050 г. Съюзът да се превърне в съвременна, ресурсно ефективна и конкурентоспособна икономика без нетни емисии на парникови газове, при която икономическият растеж е отделен от използването на ресурси и нито един човек и нито едно място не са пренебрегнати.
 
Европейският съюз има сериозни постижения в намаляването на емисиите на парникови газове, съчетано с поддържане на икономическия растеж. През 2018 г. емисиите намаляха с 23 % спрямо 1990 г., а БВП на Съюза нарасна с 61 % за същия период. Необходимо е обаче да се направи повече. Като се има предвид обширният опит на ЕС, той играе водеща роля в създаването на зелена и приобщаваща икономика.
 
В съобщението относно Зеления пакт се определят действията за идните месеци и години. В бъдещата работа на Комисията ще бъдат вземани предвид исканията за действия от страна на обществеността, като тя ще се ръководи от неопровержими научни данни, както бе показано изчерпателно от докладите на IPCC и IPBES, Глобалната прогноза за ресурсите и доклада на ЕАОС за състоянието и перспективите от 2019 г. (important to bring these key sources of evidence out; add proper references). Нашите предложения ще се основават на факти и ще бъдат подкрепени от широкообхватни консултации.
 
Огромното мнозинство от европейците смятат, че опазването на околната среда е важно (95 %). Близо 8 от всеки 10 европейци (77 %) казват, че опазването на околната среда може да стимулира икономическия растеж. Резултатите от проучването на Евробарометър относно нагласите на гражданите на ЕС по отношение на околната среда потвърждават широката обществена подкрепа за законодателство в областта на околната среда на равнище ЕС и за финансиране от ЕС на екологосъобразни дейности.

Основните положения в Зеления пакет на ЕС, които бяха представени от агенция Ройтерс и цитирани от БНР.

Амбициозни цели за 2030 г.

Фон дер Лайен иска ЕС да намали въглеродните емисии с поне 50% до 2030 г. в сравнение с нивата от 1990 г., при положение, че настоящата цел е 40 на сто. Тя може да я увеличи до 55%.

Еколобисти настояват за още по-амбициозните 60 или 70 процента до 2030 г., но критици заявяват, че нейните планове може осакатят европейските индустрии.

Климатичен закон

В момента има почти единодушна подкрепа сред страните членки ЕС да стане климатично неутрален – да не отделя парникови газове в атмосферата отвъд това, което може да бъде абсорбирано – до 2050 г.

Фон дер Лайен е обещала да представи първия Европейски климатичен закон до март 2020 г.

Нови данъци

Комисията започва да работи незабавно над въглероден данък за замърсяващите чуждестранни фирми в опит да предпази бизнеса в ЕС, който да продължи да се стреми да бъде „еко“.

Фон дер Лайен казва, че новият данък, който ще бъде въведен през 2021 г., ще се съобрази с правилата на Световната търговска организация.

Тя ще реформира и системата на ЕС за търговия с емисии, която облага с данък индустрии, така че да бъдат включени мореплаването, авиацията, трафика и строителният сектор.

Преходен фонд

Няколко от 28-те страни членки, предимно от Източна Европа, искат финансова помощ за преход от фосилни горива. Отговорът на ЕК е „справедлив преходен фонд“.

Неговият размер ще зависи от изхода на преговорите за многогодишната финансова рамка (2021-2027 г.) и от кохезионните фондове на блока, но се очаква да бъде поне 35 млрд. евро плюс десетки милиарди допълнително субсидиране от други източници като Европейската инвестиционна банка. Самият фонд има за цел "да улесни" инвестиции в размер на 100 млрд. евро за преход от изкопаеми горива към по-зелена енергия.

Фондът ще позволи на зависимите от фосилни горива региони да финансират своя преход към чисти индустрии и енергийни източници и да преквалифицират работници за високотехнологични устойчиви индустрии.

Земеделие и биоразнообразие

Фон дер Лайен обеща да освежи земеделието с политики като „От фермата до масата“, насочени към помощ за фермерите да произвеждат храна по по-устойчиви начини.

Зеленият пакт ще включи и стратегия за биоразнообразие за идните 10 години, като ЕС иска да има водеща роля на срещата на ООН за биоразнообразието през 2020 г. 

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Свят:

Предишна
Следваща