ЕК: Зелените горива и газове ще бъдат обект на сертифициране за своята екологична устойчивост

Нефтопреработватели призоваха ЕС да признае течните горива като необходима част от постигането на декарбонизация

Енергетика / Свят
Георги Велев
1153
article picture alt description

Еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон разкри подробности за предстоящото законодателство за горивата, като заяви, че предстои схема за сертифициране на възобновяеми и нисковъглеродни горива и газове. Новата схема ще бъде част от преразглеждането на директивата за възобновяемите енергийни източници - т. нар. „RED II“ обяви Симсън на събитие в Брюксел.

„Това ще включва цялостна сертификация за възобновяемите и нисковъглеродни горива и газове. И ще дойде с актуализиран набор от стимули за насърчаване на използването на тези горива в различните сектори “, каза тя. Очаква се тези критерии да се основават на икономиите на парниковите газове през целия им жизнен цикъл, информира Euractiv.

Директивата на ЕС за данъчно облагане на енергията също ще бъде преразгледана в съответствие с актуализираните цели на ЕС за климата за 2030 г., като част от пакет от закони на ЕС, който ще бъде представен през юни, каза Симсън. Това „ще бъде от значение и за различни горива“, добави тя, „тъй като пряко влияе върху избора на потребителите“.

По време на форума нефтопреработвателите призоваха ЕС да признае течните горива като необходима част от постигането на декарбонизация, като заяви, че от гледна точка на химията „течните горива все още са просто най-добрата форма за съхранение на енергия“.

„Много части от транспортната система биха спечелили от задържането на течно гориво, но разбира се в нисковъглеродна форма“, каза Бела Келемен, президент на FuelsEurope, европейската асоциация за рафиниране на петрол.

Членовете на FuelsEurope включват големи петролни компании като Shell, BP, ExxonMobil и Total. Келемен сравни стремежа към декарбонизация на индустрията като „трансформация, при която искаме да се превърнем от гъсеницит е пеперуди“.

Анна-Мишел Асимакопулу, гръцки евродепутат от дясноцентристката Европейска народна партия (ЕНП), нарече течните горива с ниски въглеродни емисии „инструмент за прехода на ЕС в енергетиката до 2050 г.“ и разкритикува Европейската комисия, че ги е включила в кафявия списък на таксономията „- горива, за които се счита, че имат отрицателно въздействие върху околната среда.

„Трябва да разгледаме като преходна енергията, идваща от природния газ и потенциалните нови технологии като нисковъглеродни течни горива като част от климатичните решения и да не ги третираме като продължителен проблем“, каза Асимакопулу.

„Комисията отменя правото на държавите-членки да решават собствения си енергиен микс и да избират най-подходящите технологии за колективно постигане на целта за климата до 2030 г. Това ясно ограничава наличните решения за намаляване на емисиите на CO2, например в транспортния сектор, където електричеството не винаги е технологично възможно “, добави тя. Европейската комисия и промишлеността признават, че течните горива ще играят предимно роля в трудно декарбонизиращите се видове транспорт като авиацията и морския транспорт.

Изпълнителната власт на ЕС се стреми да има по-голямата част от лекотоварните превозни средства по европейските пътища, задвижвани от електричество и биогорива до 2050 г. Джон Купър, генералният директор на FuelsEurope, заяви, че индустрията ще премине към нов бизнес модел, насочен към задоволяване на някои европейски транспортни нужди, който е „напълно допълващ стратегиите за електрификация и водород“.

„Все още трябва да работим за рафиниране на нефт за няколко години, далеч след десетилетие или две, защото търсенето е налице. 90% от новите автомобили и камиони, продадени през миналата година, се нуждаят от течни горива и въпреки че бихме искали да увеличим мащабно възобновяемите енергийни източници за една нощ, това е нереалистично “, предупреди той.

Купър продължи да призовава за „равностойно признаване на възобновяемите енергийни източници в транспорта, с лоялна конкуренция между възобновяемата електроенергия, газове и течности като енергийни източници“.„Когато технологията се конкурира справедливо, клиентите ще решат“, добави той.

Над 20% от цялата мощност ще бъде осигурена от електричество до 2050 г. според оценките на ЕС, което предвижда значителен спад в използването на течни горива, особено нефтохимикали. ЕС се стреми към увеличаване на производството на чиста енергия, за да отговори на търсенето.

Scania, шведският производител на тежкотоварни автомобили и автобуси, обяви по време на форума, че ще продава превозни средства, използващи чисти горива до 2040 г., като гарантира, че по-голямата част от камионите Scania на пътя са чисти превозни средства до 2050 г.

Намаляване на емисиите до 2030 г.

Пакетът „Готови за 55“, който трябва да бъде публикуван през юни, ще включва евентуално разширяване на въглеродния пазар на ЕС, за да включи транспортния и строителния сектор и по-строги стандарти за емисии на CO2 за нови леки автомобили и леки търговски превозни средства. Представители на нефтопреработвателната индустрия се опитаха да защитят ролята на сектора в прехода на Европа към въглероден неутралитет.

„Рафиниращият сектор на ЕС е от решаващо значение за декарбонизация на нашите транспортни системи чрез предоставяне на решения с ниски и нулеви въглеродни емисии за бъдещето, позволяващи достъпна и устойчива мобилност за всички“, каза Джудит Киртън-Дарлинг, заместник генерален секретар на IndustriAll, профсъюзна федерация.

Киртън-Дарлинг призова ЕС да осъществи „справедлив преход за индустриалните работници“, като изрази загриженост, че разпоредбите, водещи до промени в индустрията, ще навредят на техния поминък.

„Черният списък на цели сектори в рамките на правилата на ЕС за таксономия, които първоначално трябваше да бъдат необвързващ инструмент за насочване на инвестициите, ще подкопае въвеждането на нисковъглеродни технологии и процеси, от които спешно се нуждаем“, добави тя. Експертът също разкритикува прекомерната зависимост от схемата за търговия с емисии, като заяви, че единният размер, подходящ за всички политики, „неизбежно ще увеличи регионалното неравенство в рамките на и между страните“.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Свят:

Предишна
Следваща