„Въглеродният данък“ на ЕС ще е необходим, за да се осигури оцеляването на европейската индустрия

Климат / Свят
Георги Велев
1210
article picture alt description

Европейският съюз ще въведе данък върху въглеродните граници за страни извън ЕС, освен ако те не поемат ангажимент за намаляване на емисиите си, според Франс Тимерманс, заместник-председател на Европейската комисия, отговарящ за зелените политики на общността.

Очаква се Европейската комисия да предложи своя механизъм за корекция на въглеродните граници преди края на юни като част от по-широк пакет от закони за климата, целящи намаляване на емисиите с 55% преди края на десетилетието

Механизмът възнамерява да приложи ценообразуване на въглеродните емисии към стоки, влизащи в ЕС, за да създаде равни условия от гледна точка на индустрията. Това би могло да повлияе силно и на страните от Балканския регион, с изключение на Черна гора, която вече въведе схема за ценообразуване на въглеродния отпечатък, подобна на системата за търговия с емисии на ЕС.

Тимерманс изрази надеждата, че и други големи емитенти скоро ще приемат политиките за ценообразуване на въглеродните емисии, като се позова на обещанието на Китай да стане въглеродно неутрална страна до 2060 г. и на намеренията на САЩ отново да се върнат в Парижкото споразумение. „Колкото повече държави и региони приемат механизми за ценообразуване на въглерод, толкова по-малка ще е необходимостта от механизми за приспособяване на границата и това е, което ние настояваме“, каза Тимерманс по време на онлайн събитие, организирано от Global Counsel.

Конференцията на страните по изменението на климата на страните (COP 26) през ноември е крайният срок за близо 200 държави да обещаят по-драстично намаляване на вредните емисии в атмосферата.

Защитата на ЕС

На въпрос дали ЕС ще наложи механизъм за корекция на въглеродните емисии на границата като едностранен ход, ако COP 26 не е успешен, той отговори: „Да, да, без никакво съмнение.“ „Освен това, тъй като нашият план за възстановяване се основава толкова много на европейската зелена сделка, ще трябва да инвестираме в трансформацията на нашите индустрии, което ще бъде трудно и ще има ефект на разходите и ще доведе до рискове от въглерод изтичане “, каза Тимерманс, добавяйки, че тези рискове ще трябва да бъдат преодолени.

„Това е въпрос на оцеляване на нашата индустрия. Така че, ако другите не се движат в същата посока, ще трябва да защитим ЕС от нарушаване на конкуренцията и от риск от изтичане на въглерод “, обясни Тимерманс.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Свят:

Предишна
Следваща