Байдън върна САЩ в Парижкото споразумение за климата и в Световната здравна организация

Рекордните 15 указа и две прокламации подписа в първия си работен ден новият американски президент

Икономика / Свят
3E news
974
article picture alt description

Първият работен ден на новоизбрания президент Джо Байдън завърши с рекорд. Подписани бяха 15 указа и две президентски прокламации, съобщиха световните агенции. CNN припомни, че предишните президенти Доналд Тръмп и Барак Обама са подписали съответно 8 и 9 указа на през първата им седмица на управление.

Веднага след положената клетва и речта след нея в сряда в официалния профил на американския президент в Tweeter се появи съобщение на Джо Байдън, цитирано от CNBC, в което той казва, че няма време за губене, когато става въпрос за справяне с кризите, пред които сме изправени. Той написа, че отива в Овалния кабинет, за да работи, като предлага смели действия и незабавно облекчаване на положението на американските семейства.

Първите два указа, които Байдън подписа бяха за връщането на САЩ в Парижкото споразумение за климата и в Световната здравна организация (СОЗ), от които ги извади Доналд Тръмп.

Парижкото споразумение за климата

Очаква се този процес да отнеме около месец. Документът ще бъде внесен в ООН и след 30 дни САЩ официално отново ще станат част от споразумението.

Доналд Тръмп обяви оттеглянето на САЩ от Парижкото споразумение за климата през 2017 г., което предизвика критики по целия свят. Парижкото споразумение задължава САЩ да намалят емисиите на парникови газове с 26-28% до 2025 г. в сравнение с нивата от 2005 г.

Парижкото споразумение за климата влезе в сила на 4 ноември 2016 г. след ратифицирането му от 55 страни по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата, които представляват повече от 55% от глобалните емисии на парникови газове. Тръмп смяташе споразумението за нерентабилно за САЩ: по негова оценка то налага много по-строги ограничения за страната му, отколкото за други държави, особено за Китай.

Световната здравна организация

Вчера Байдън подписа и указ, който отменя решението на предшественика му Тръмп да оттегли САЩ от Световната здравна организация (СЗО).

В случай, че Байдън не беше предприел такава стъпка и нямаше да спре процедурата за напускане на СЗО, САЩ щяха официално да напуснат организацията на 6 юли 2021 г.

В изявление на екипа на Байдън, публикувано преди встъпването му в длъжност, се казва, че САЩ ще участват в работата на изпълнителния комитет на СЗО тази седмица, с американската делегация, водена от водещия американски специалист по инфекциозни болести д-р Антъни Фоучи, пирпомня Bloomberg. Освен това, в изявлението се казва, че администрацията на Байдън ще работи със СЗО и други американски партньори, за да реформира и укрепи СЗО и да подкрепи здравните действия на организацията.

Вече в качеството си на президент Байдън е изпратил писмо до генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, в което казва, че САЩ имат намерение да останат в Световната здравна организация. Мотивът на Байдън за тази отмяна, беше, че САЩ искат да са пълноправни участници и глобален лидер в битката с COVID-19 и други заплахи за общественото здравеопазване.

Другите 13 указа и 2 прокламации

Много важен е указът, който предвижда спешни мерки срещу коронакризата. В документа се нарежда на всички служители във федералните сгради и организации в САЩ да носят задължително маска. Мярката за маските ще е в сила за поне 100 дни. Според Байдън, носенето на маски не е партиен въпрос, а патриотичен акт, който може да спаси безчет човешки животи.

Новият президент спира строежа на стената по границата с Мексико и отменя забраната за влизане в САЩ на граждани на някои страни с преобладаващо мюсюлманско население - Еритрея, Йемен, Нигерия и Судан.

Байдън разпореди отмяна на разрешението за изграждане на нефтопровода "Кийстоун Екс Ел". Вероятно това ще бъде тема и на разговора му с канадския премиер Джъстин Трюдо, първия чужд лидер, с когото той има намерение да разговаря, уточнява CNN.

Във връзка с имиграционната политика Байдън прати законопроект в Конгреса, кйто променя имиграционната система. Нормативният акт цели да проправи път към американското гражданство на хората, които сега са без документи, да се справи с причините, в които се корени миграцията, да ускори обединяването на семействата на мигранти, след като деца бяха разделени от родителите си на  граница на САЩ с Мексико.

Според Bloomberg, новата администрация на Байдън ще отложи за 100 дни някои депортации, за да се увери, че в тези случай ще има справедливо и ефикасно имиграционно правоприлагане, се казва освен това в документ на министерството на вътрешната сигурност. Байдън планира да подпише и меморандум, който опълномощава американския главен прокурор да запазят програмата за защита от депортация на мигранти, пристигнали като деца в САЩ.

На 29 януари Байдън планира да подпише още документи, в това число и такива в областта на имиграцията и политиката за убежище. Тогава Байдън ще вдигне и пречките пред законната имиграцията, въведени от Тръмп. Той ще сложи и край на програма на Тръмп, която остави десетки хиляди кандидати за убежище да чакат в Мексико, докато американски съдилища се произнесат по техните случаи. В много случаи тези хора живеят при тежки условия в палаткови лагери по границата.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Свят:

Предишна
Следваща