Търговията на дребно с фармацевтични и медицински стоки с най-голям ръст през март

При общ спад на оборота от 14.6% в раздел „Търговия на дребно, без търговията с автомобили и мотоциклети“ отчита през първия месец на извънредното положение НСИ

Икономика / България
3E news
1272
article picture alt description

Най-голям ръст на оборота в раздел „Търговия  на  дребно, без търговията с автомобили  и  мотоциклети“ през март по съпоставими цени се наблюдава при покупките на фармацевтични и медицински стоки (+14.4%) при общ спад на търговията на дребно на годишна база (спрямо март 2019 г.) от 14.6 на сто.

На месечна база Националния статистически институт (спрямо февруари 2020 г.) отчита по предварителни данни понижение в раздел „Търговия на дребно, без търговията с автомобили и мотоциклети“ с 18.1 на сто.

Месечни изменения

През март 2020 г. е регистриран спад на оборота спрямо предходния месец при търговията на дребно с автомобилни горива и смазочни материали - с 36.7%, и в търговията на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали - с 25.6%.

Увеличение на оборота е регистрирано в търговията на дребно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия - с 1.9%.

При търговията на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали най-голям спад е отчетен в: търговията на дребно с текстил, облекло, обувки и кожени изделия - с 66.5%, търговията на дребно с компютърна и комуникационна техника – с 41.3%, и търговията на дребно с битова техника, мебели и други стоки за бита - с 28.7%.

На месечна база увеличение на оборота е регистрирано при търговията на дребно с фармацевтични и медицински стоки, козметика и тоалетни принадлежности - с 1.9%.

Годишни изменения

През март 2020 г. в сравнение със същия месец на 2019 г. оборотът намалява при търговията на дребно с автомобилни горива и смазочни материали (с 37.1%) и при търговията на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали (с 18.8%).

Увеличение е отчетено при търговията на дребно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия (с 3.4%).

По-значителен спад при търговията на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали е регистриран при: търговията на дребно с текстил, облекло, обувки и кожени изделия - с 63.1%, търговията на дребно с компютърна и комуникационна техника - с 40.4%, и търговията на дребно с битова техника, мебели и други стоки за бита - с 19.8%.

Най-голямо увеличение, както вече посочихме, е регистрирано при търговията на дребно с фармацевтични и медицински стоки – с 14.4%, следвано от търговията на дребно чрез поръчки по пощата, телефона или интернет - с 5.0%.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща