Петкова: Амбицията ни е да постигнем договореност и „Контур Глобал“ да продължи да работи на свободния пазар

Подготвя механизъм за капацитет, а в интегрирания план „Климат-Енергетика“ е заявено, че до 2030 г. с хоризонт 2050 г. България ще се ползва от мощностите на въглищните централи в Маришкия басейн

Енергетика / България
3E news
1804
article picture alt description

„Нашата амбиция е „Контур Глобал“ да продължи да работи на свободния пазар и ние да постигнем наистина една договореност, която да бъде в интерес и на двете страни“.  Това заяви днес в интервю за радио Фокус министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Министърът допълни, че ще бъдат стартирани преговори, но не уточни дата.

В отговор на въпрос какво се случва с „американските“ централи и договорите, енергийният министър припомни, че „че през 2014 година тогавашната Държавна комисия за енергийно и водно регулиране сезира Европейската комисия със съмнения, че е налице неправомерна държавна помощ, която се предоставя на базата на тези два договора“.

„Знаете, че беше нает финансов консултант от наша страна, който да извърши преглед, съответно анализ по отношение на това дали на базата на тези договори е възстановена първоначалната инвестиция от тези две компании със съответната норма на възвръщаемост. Нашият икономически консултант на този етап ни е предоставил данни, от които става ясно, че една от централите – „Контур Глобал“ е възстановила първоначалния размер на инвестицията. Така че Министерският съвет в тази посока даде мандат на вицепремиера Дончев, на министъра на финансите г-н Горанов и на мен да водим преговори с „Контур Глобул“, да стартираме тази процедура по преговори с цел прекратяване на договора“, каза Петкова.

В отговор на въпрос дали е оптимист, министърът на енергетиката заяви, че амбицията е „Контур Глобал“ да продължи да работи на свободния пазар на ток. „Тук искам да отворя една скоба и да кажа, че нашата амбиция е „Контур Глобал“ да продължи да работи на свободния пазар и ние да постигнем наистина една договореност, която да бъде в интерес и на двете страни“.  „Ние ще стартираме преговори. С колегите имаме много добър диалог. И аз се надявам на едно добро, балансирано решение в интерес на България и в интерес на компанията“, допълни енергийният министър.

Преди това за пореден път Теменужка Петкова коментира, че хората в Маришкия басейн не трябва да се безпокоят за работните си места. В този план тя уточни, че се подготвя механизъм за капацитет, а в интегрирания план „Климат-Енергетика“ е заявено, че до 2030 г. с хоризонт 2050 г. България ще се ползва от мощностите на въглищните централи в Маришкия басейн.

„46% от електрическата енергия, от която се нуждае България, се осигурява именно от тези централи (ТЕЦ-овете в Маришкия басейн), които работят и произвеждат електрическа енергия от въглища. Този процент през зимата достига до 60, така че не бихме могли да работим нормално и българската електроенергийна система не може да функционира нормално без този тип мощности. Така че ние с колегите имаме много добър диалог, правим регулярни срещи. Те са информирани за всички действия, които правителството предприема в тази посока и колегите трябва да бъдат спокойни – ще се възползваме от всички механизми, които дава Европейският съюз в тази посока. В момента подготвяме механизъм за капацитет, така, както са направили много други държави-членки на Европейския съюз, като Полша например, в която пък зависимостта от въглищата достига до 80%. Така че колегите трябва да бъдат спокойни“, заяви Петкова.

Министърът уточни, че до края на годината предстои България да представи финалния вариант на интегрирания план „Климат-Енергетика“, в който да отрази бележките на Европейската комисия.  „Там ние много ясно сме заявили, че до 2030 година, с хоризонт до 2050 година ние възнамеряваме да се ползваме от тези мощности. Причините за това са много основателни. Най-важната причина е това, че ние имаме запаси от лигнитни въглищни местен ресурс за следващите 60 години. Няма по-голяма диверсификация, няма по-голяма сигурност по отношение на доставките от това да разполагаш с местен ресурс“, каза министър Петкова.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща