Отлагат окончателното инвестиционно решение за интерконектора с Гърция


Окончателното инвестиционно решение за интерконкторната връзка с Гърция се отлага за 12 юни. Това стана ясно от думите на министъра на енергетиката Теменужка Петкова по време на конференция "Енергийна стратегия за Европа - диверсификация и енергийна сигурност". Припомняме, че предното намерение бе окончателното инвестиционно решение да бъде взето на 29 май. Причина за отлагането е свързана с уточнение на технически подробности, обясни по-късно пред журналисти Петкова. Други пречки няма, беше категорична тя. Строителните работи по интерконектора с Гърция са предвидени да започнат през 2016 г. , а въвеждането в експлоатация през 2018 г. По интерконектора с Гърция ще се пренасят 3 млрд. куб м природен газ от Каспийския регион.
Газовата връзка с Румъния ще заработи до 2015 г. обеща още министърът на енергетиката. Тя оясни, че забавянето е свързано с дефект на тръбопровода в участъка, който преминава под р. Дунав. Петкова изрази оптимизъм и по отношение на изграждането на газовата връзка с Турция и Сърбия. Министър Петкова припомни, че за предпроектното проучване на газовата връзка с Турция преди дни бяха отпуснати от Европа 190 хил.евро или половината от общата сума от 380 хил.евро.
България е силно зависима от един източник на суровината годишното потребление на природен газ у нас е около 2,8 млрд. куб. метра. 2,5 млрд. куб. метра идват от Русия. Това е и причината за това правителство да развива газовите връзки със съседните страни. Тя обаче призна и забавянето по проектите, което в последните месеци се опитваме да компенсираме.
Един от начините България да гарантира своята енергийна независимост е и добре изградената газова мрежа, каза Петкова. Тя допълни, че националната ни мрежа е с дължина от 1,7 хил. километра магистрални газопроводи и три компресорни станции. Годишният капацитет на газовата мрежа е от 7,4 млрд. куб. метра природен газ.
Транзитната газова мрежа е с дължина 945 километра, шест компресорни станции и капацитет между 15 и 17 млрд. куб. метра газ годишно.
В момента "Булгартрансгаз" е започнал модернизация и рехабилитация на мрежата, както и на 4-те компресорни станции, като целта е постигане на реверсивен поток. Министър Петкова подчерта колко е важно и стратегически обосновано изграждането на газов хъб, особено с оглед на осъществяването на дейностите по проучване за нефт и газ на българските участъци в Черно море.
Собственият добив е важна част от енергийната независимост, посочиха по време на конференцията зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков и председателят на комисията по енергетика в НС Делян Добрев. Те представиха блоковете Силистар и Терес. Припомняме, че в момента тече конкурс за концесия на дейностите по проучване за петрол и природен газ. По думите на зам.-министър Станков за двата блока ще се търси голяма компания с опит.
Ако бъде открит природен газ в тези блокове, България веднага ще се превърне в нетен износител, защото няма да внася суровината, обясни от своя страна Делян Добрев. Тойобясни, че страната ни ще печели значително и от концесионни такси, тъй като по закон 30% от печалбата на компаниите остават за страната.
Още е рано да се говори за газопровода "Турски поток", коментира пред журналисти министър Петкова. В подкрепа на думите си тя посочи, че част от инфраструктурата е на територия на страна от ЕС, което пък изисква решение на ниво ЕС. Министърът за пореден път обясни, че официално страната ни още няма уведомление да прекратяване на "Южен поток".