Онлайн търговците трябва да посочват новите енергийни етикети на видими места

Комисията за защита на потребителите ще проверява и контролира изпълнението правилата за новото енергийно етикетиране на електроуредите

Енергетика / България
Рая Лечева
1388
article picture alt description

Комисията за защита на потребителите (КЗП) ще проверява дали търговците са поставили правилно новите енергийни етикети, съобщи Игнат Арсенов, главен директор дирекция „Контрол на пазара“ на Комисията. От 1 март всички търговци на хладилници и други хладилни уреди, телевизори и електронни екрани, перални машини и комбинирани перални със сушилня, съдомиялни машини трябва да се продават с новите енергийни етикети. До 19 март е преходният период, в който те все още имат възможност да ги поставят.

От септември нови етикети за лампите

През септември ще бъдат сменени етикетите на осветителните тела, а поетапно това ще се случи и с всички останали електроуреди  в рамките на следващите 10 години. Поетапно новите етикети ще влязат и от 2022 година за климатици, домакински фурни, вентилационни агрегати, водогрейни котли на твърдо гориво, прахосмукачки. До преформатирането на етикетите на всички 15 продуктови групи на пазара ще има както стари, така и нови етикети.

Търговците трябва да етикетират продуктите. необходимо е да предоставят информация за енергийната ефективност, потреблението на енергия и на други ресурси от продуктите по време на употреба. Също така те трябва да предоставят допълнителна информация, за да може потребителите да избират по-ефективни продукти. Търговците, включително и онлайн магазините за електроуреди трябва да излагат по видим начин енергийния етикет, било то в основната информация или като линк към информацията за продукта, коментира Игнат Арсенов.

За нарушения от 300 до 1500 лева глоба

Големината на етикета трябва да е такава, че етикетът да е ясно видим и четим и да съответства на указаните размери, уточниха от КЗП. Визуализацията на етикета/продуктовия фиш да се осигури при първо щракване, ако става въпрос за линк, който да води към новия етикет. За нарушение на изискванията за етикетиране на стоките на търговците ще се налага глоба от 300 до 1500 лева. Ако представител от КЗП  установи на проверка, че даден продукт представлява риск за някои аспекти на защитата на интереса на потребителите, може да направи допълнителна оценка. Ако по време на оценката стане ясно, че има несъответствия в обявената от търговеца информация за конкретния продукт, ще трябва да отстрани нарушенията.  Може да се наложи продуктът да бъде изтеглен от пазара или да се спре за конкретен срок от продажба.

Към момента ще  дадем възможност на търговците да поставят новите етикети до 19 март като в някои случаи срокът може да бъде удължен и до края на септември, каза още Игнат Арсенов.

Повече от 25 години енергийният етикет помага на потребителите в ЕС да избират енергийно ефективни продукти. Бързото технологично развитие на пазара обаче налага осъвременяване на етикета и отпадане на смесената скала, включваща множество плюсове „+“. С новата скала от А до G потребителите ще могат по-лесно да разграничат най-ефективните електроуреди. Заради промените през следващата година не се очаква да има продукти с енергиен клас А. Най-ефективните уреди вероятно ще попаднат в класове C, D, E на новата енергийна скала. Реално енергийната ефективност на уредите, които ще са на пазара, остава същата. Променя се само класа т.е. буквата на енергийния етикет.

Въвеждането на етикета за енергийна ефективност започва още през 1994 г. по желание на всички страни -членки на ЕС.

През 2004 г. се въвежда вече добре познатата цветна скала за енергийна ефективност с класове от А (най-ефективен) до G (най-малко ефективен). През 2011 г. са въведени А+, А++ и А+++, появяват се и пиктограми, предоставящи информация и за други характеристики на уредите (емисии на шум, консумация на вода и др.). 

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща