КЕВР: Връзката Гърция-България ще увеличи значително търговията на газовата борса у нас

Енергетика / България
3E news
1324
article picture alt description

С построяването на газовата връзка между Гърция и България ще се увеличи значително търговията с природен газ на газовата борса у нас. Това мнение сподели председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране доц. Иван Иванов по време на заседание на Комисията по енергетика в парламента.  Това ще бъде факт заради възможността за доставка на нови количества синьо гориво към страната ни и целия регион. От КЕВР припомниха, че доставките ще се извършват както от азербайджанското находище в Каспийско море Шах Дениз 2, така и от терминали за втечнен природен газ.

Очакванията са доставките да започнат максимално бързо, като в момента продължава работата по изграждането на газовия интерконектор, който ще бъде стопанисван от компанията IGB. В условията на пандемия от коронавирус екипът на компанията продължава работата си, макар и с известно забавяне заради карантинните мерки. Всички чуждестранни работници, които влизат на територията на България с цел работа по проекта IGB, се подлагат на задължителна 14-дневна карантина. Проектната компания и нейните партньори осигуряват тестване за коронавирус за всеки новопристигнал служител, като към момента няма нито един регистриран положителен случай. ICGB и основните изпълнители на проекта спазват всички наложени мерки и изисквания от страна на здравните власти и следят за безопасността на своите екипи, обясниха от проектната компания.

Въпреки непредвидената ситуация монтирането на тръбите за интерконектора бе ускорено от началото на месец май, стана ясно по време на инспекция на премиера Бойко Борисов и енергийния министър Теменужка Петкова. Те посетиха строителните дейности край хасковското с. Могила където стана ясно, че вече са направени 50 броя ръчни заварки, предстои да започне и автоматичното заваряване на тръбите. Трасето на газопровода е разделено на 7 основни лота, като най-късият е с дължина 9,55 км, а най-дългият - 71,90 км. 106 км от трасето на българска територия ще бъдат изградени посредством автоматично заваряване, а останалата част от 45 км - чрез ръчно заваряване.

Изграждането на проекта спомага и на регионалните икономики по протежението на участъка – вече на няколко пъти областните управители на Кърджали и Хасково изразяват надежда, че благодарение на газопровода ще се отвори възможност за нови работни места за хората от региона.  

Освен работата на терен и документацията на проекта се придвижва напред – енергийните регулатори на България и Гърция продължават да следят стриктно за изпълнението на дейностите по този проект от европейско значение. В края на март КЕВР и РЕА измениха Окончателното съвместно решение на енергийните регулатори по отношение на освобождаването на проекта за 25 г. от достъп до трети страни, регулирани цени и отделяне на собствеността на IGB. Изменението бе важно за нормалното изпълняване на строителните дейности, съгласно европейското законодателство. Чрез него бе определена и нова начална дата на търговска експлоатация на проекта. Регулаторите са взели предвид становището на IGB и са преценили, че търговската експлоатация на проекта трябва да започне в началото на 2021 г., но не по-късно от 1 юли следващата година.

От Европейската комисия също нямат против този график за старт на работата на газопровода, което означава, че през следващата годината България у регионът ще могат да получат една реална диверсификация на своите доставки и нова подкрепа за икономиките си.  

Европейската комисия иска и осъществяване на газовата връзка с Ниш и ако и това се случи, България наистина може да стане важен газоразпределителен център, коментира наскоро пред депутатите в парламента Иван Иванов.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща