Земеделските производители, търговските вериги и министър Танева постигнаха компромис за предлагането на храни
Постановлението няма да предизвика спекула при цените, обясниха от Сдружението за модерна търговия
Министърът на земеделието Десислава Танева и премиерът Борисов са провели видеоконферентна връзка с браншовите организации на земеделски производители във връзка с постановлението търговските вериги да предлагат българска земеделска продукция. Това съобщи самата Танева на съвместна пресконференция с представители на търговските вериги.
"Пандемията ни принуждава да вземем спешни мерки, да минимизираме загубите и да оцелеят нашите фермери", каза земеделският министър. Тя посочи, че е постигнато съгласие за мерките в подкрепа на българските производители и създаването на регионални къси вериги за доставка на продукцията на българските производители.
Постигнато е принципно съгласие за това стоката на най-уязвимите в момента български производители по регионалните „къси писти“ да стигне до рафтовете на търговските вериги. Постановлението, което задължава търговските вериги да предлагат стоки на местни фермери, ще излезе в Държавен вестник във вторник, каза Десислава Танева .
"Нито една голяма търговска верига не е изключена от обхвата на споразумението", каза още земеделският министър и уточни, че то се отнася до всички собственици, които имат повече от 10 търговски обекта в даден регион.
Министерството на земеделието вече е изготвило и предало на търговските вериги списъци с производители и преработватели, с които веригите ще договарят оптималните условия, за да стигнат българските продукти до потребителите.
Министърът Танева посочи още , че земеделските производители у нас са близо 100 хиляди, като 16 хиляди от тях отглеждат плодове и зеленчуци-
„За съжаление по около 75% от тези 16 хиляди души са пазарно неустойчиви, неорганизирани и за тях наистина е проблем влизането на пазар с високи изисквания. И целта на това постановление и нашата комуникация в момента е да го направим извънредно облекчен, а вече клиентът избира“.
Срокът, за който ще продължи постановлението, е до края на годината, каза Танева. Тя припомни, че правителството е взело решение да бъдат отпуснати 5 млн. лева в помощ на производителите на оранжерийни зеленчуци.
Постановлението няма да предизвика спекула и вдигане на цените, казаха търговците.
Представителите на търговските вериги подчертаха, че няма да повишават надценките си, не бива да се говори за спекула - всяка една от веригите обаче ще намери своята „пътечка“, по която продукцията, която в момента е на полето и трябва спешно да се реализира, да стигне до рафтовете и до щандовете, така че да си минимизират щетите от това, че в момента хотели и ресторанти не изкупуват продукцията на българските производители.
"Ако българските потребители искат да бъдат съпричастни с българския производител, да изберат българското". Това каза изпълнителният директор на Сдружението за модерна търговия Йордан Матеев на брифинга в Министерския съвет.
"В кризисна ситуация трябва да се отворят максимално много канали и мерки, които да разрешат този комплексен проблем. Логистиката е може би най-същественият проблем", каза Милена Драгийска, представител на "Лидл България".
Българските производители могат да са спокойни, добави Драгийска.