Депутатите от енергийната комисия пуснаха на първо четене законопроекта за Държавна петролна компания

От икономическото министерство се мотивираха с директива за инфраструктура за алтернативните горива. Не е ясно откъде държавата ще вземе достатъчно голям капитал за поддържане на 90-дневните запаси от нефт и нефтопродукти

Енергетика / България
3E news
1148
article picture alt description

Народното събрание бърза с приемането на закона за създаването на Държавна петролна компания, така че той да бъде приет до края на месец юни. Това стана ясно след заседанието на комисията по енергетика, която прие на първо четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона за държавните резерви и военновременните запаси. Няма пречка пък първата държавна бензиностанция да заработи още през месец март, предвид сроковете, с които се изграждат, стана ясно по-късно от обясненията на председателя на парламентарната енергийна комисия Валентин Николов. Законопроектът бе приет единодушно от депутатите от всички парламентарни партии.

По време на представянето на законопроекта обаче възникнаха въпроси, на които заместник-министърът на икономиката Лилия Иванова не успя да отговори достатъчно убедително. В частност става въпроса за това откъде държавата ще намери достатъчно голям ресурс за управление на 90-дневните запаси от нефт.  Не стана ясно и как със 100 бензиностанции при наличието на няколко хиляди ще се подобри конкуренцията на пазара.

Заместник-министъра на икономиката се позова дори на евродиректива от миналата година, касаеща необходимостта от създаване на инфраструктура от станции за алтернативни горива. Друг е въпросът, че тази директива не касае бензиностанции, а зарядни станции за електромобили.  Може би поради това заместник икономическия министър по-късно се опита да се измъкне от заплетената ситуация като обясни, че Държавната петролна компания ще може да създаде търговско дружество.

Иванова обаче се позова именно на евродирективата, за да  обясни създаването на Държавната петролна компания. Считаме, че предложения законопроект ще създаде по-голяма прозрачност на този пазар. С изграждането на данъчни складове и държавни бензиностанции  ще се стигне до намаляване на цените, каза Иванова.

БСП ще подкрепи законопроекта, защото колкото повече държава, толкова по-добре, коментира депутатът и заместник-председател на енергийната комисия Таско Ерменков. Той се мотивира с очакването за устойчиво поддържане на запасите от нефт и нефтопродукти предвид необходимостта от гарантиране на енергийната сигурност на страната. В същото време Ерменков обясни, че темата все пак изисква дискусия, като постави под съмнение възможността за регулиране на пазара със 100 бензиностанции, изправени срещу съществуващите 3 500. Това не може да стане с бензиностанции. Това е работа на КЗК, подчерта Ерменков.

Депутатът Атанас Костадинов от своя страна постави въпроса дали има анализ на разходите и ползите, които да докажат колко правилно е това действие от гледна точка на инвестирането на държавни пари в това предприятие. Става въпрос за харченето на пари на данъкоплатците и затова, по думите на Костадинов такъв анализ е необходим.

Заместник-министъра на икономиката Лилия Иванова се опита да обясни, че това предприятие ще работи не само с бензиностанциите, но и чрез създаване на допълнителни данъчни складове. Създаването на търговско дружество е опция, каза Иванова, като отново наблегна не необходимостта от инфраструктура за алтернативни горива.

Проблемите са два. Първият е свързан със съсредоточаването на данъчните складове в един участник. Вторият проблем са 90-дневните запаси, които всяка фирма трябва да държи, коментира от своя страна председателят на енергийната комисия. Валентин Николов също припомни, че именно заради данъчните складове и в частност запасите от нефт и нефтопродукти КЗК наистина е видяла проблем за навлизането на други играчи на пазара.

Държавата трябва да има 90 –дневни запаси и те трябва да са ангажимент на държавата. При всички случаи тази държавна петролна компания трябва да има тези запаси в складовете, които ще експлоатира. Тоест трябва един много сериозен капитал. Откъде ще се вземе, кой ще ги управлява, каква ще е структурата, попита председателят на комисията по енергетика, като изрази учудване от необходимостта от бензиностанции, но отговорът даден от заместник-министъра на икономиката беше в рамките на посочените в законопроекта мотиви.

Както стана ясно контролът пък ще се осъществява от Агенция Митници.  

Както вече е известно, Държавната петролна компания ще стане наследник на досегашната Държавна агенция “Държавен резерв и военновременни запаси”, тоест поема всичките й активи, сред които и складовите бази.

Сред мотивите на представения законопроект е записано, че държавното предприятие ще управлява, поддържа и експлоатира предоставените му складови бази за съхранение на нефтопродукти (петролни бази), както и ще изгражда нови бази. Целта е да се постигне оптимизиране на дейностите по създаване и управление на всички резерви от запаси от нефт и нефтопродукти и да се гарантира устойчивото им поддържане за целите на държавата и в изпълнение на европейското законодателство. Законопроектът дава основна уредба на структурата и дейността на държавното предприятие, е записано в мотивите към законопроекта, представен от заместник икономическия министър.

Приемането на законопроекта предвижда и административни промени. Предвидена е възможността по решение на Министерския съвет предприятието да може да учредява търговски дружества, включително с непарична вноска, представляваща правото на собственост върху предоставеното му имущество – частна държавна собственост, за осъществяване на търговска дейност, свързана с управление, поддържане, експлоатация и изграждане на складови бази за съхранение на нефтопродукти (петролни бази) и бензиностанции, както и търговска дейност с алтернативни горива.

Оптималното управление на петролните бази на предприятието и изграждането на нови бази и бензиностанции ще подобри и конкуренцията на пазара на горива в страната, което не само ще бъде в полза на крайните потребители, но ще представлява и мярка за увеличаване на броя на данъчните складове в сектора на горивата за целите на Закона за акцизите и данъчните складове. Това е в съответствие с препоръките на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) при многократното извършване на секторни анализи.

Според Иванова данъчните складове ще могат да се ползват от доставчиците на горива при недискриминационни условия.

Законопроектът предвижда и приемането на свързани промени в Закона за запасите от нефт и нефтопродукти, включително създаването на възможност за контрол върху задължените лица , относно изпълнението на задълженията им по създаването, съхраняването, обновяването, ползването и възстановяването на запасите по този закон да се осъществяват от директора на агенция Митници или оправомощени от него служители. В тази връзка се предвижда и промяна и на Закона за акцизите и данъчните складове.

 

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща