В новата програма за енергийна ефективност хората няма да доплащат за санирането

Над 1,7 млрд. лв. ще бъдат средствата за жилищни сгради в стълба „Зелена България“ по Плана за възстановяване и устойчивост, обясни министър Петя Аврамова

Икономика / България
3E news
1126
article picture alt description

Хората няма да доплащат за саниране и по новата програма за енергийна ефективност. Ще има съфинансиране между 5 и 10%. Екипът на вицепремиера Томислав Дончев разработва четири варианта за неговото осигуряване, така че да може да започне бързото изпълнение на дейностите. За живущите в блоковете санирането ще е безплатно. Това коментира в интервю за Нова ТВ министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова.

За нас е ясно, че хората, ако трябва да извадят дори и 10 лв. в брой, винаги ще има някой против, а ние не искаме програмата да бъде блокирана, а да започне бързото изпълнение, обясни министърът, цитиран от пресцентъра на регионалното министерство.

Над 1,7 млрд. лв. ще бъдат средствата за жилищни сгради в стълба „Зелена България“ по Плана за възстановяване и устойчивост. Ще се финансират не само подмяна на изолация и дограма, а и възобновяеми източници на енергия като соларни панели и други. Ще има също средства за обществени и административни сгради, предприятия, както и за улично осветление.

Изпълнението се очаква да започне от 2021 г. с многофамилни сгради, които вече са сключили договори с общините и документите им са одобрени в Българската банка за развитие. Има над 3000 чакащи блокове. През месец април трябва да има утвърден план и да се стартира с бързи действия, посочи Аврамова. И напомни, че по сега действащата програма са финансирани 2022 блока.

На въпрос за блок с паднала изолация в столичния Студентски град министърът коментира, че инвестицията е не е нито по Националната програма за енергийна ефективност, нито по ОПРР, а на висше учебно заведение.

Петя Аврамова подчерта, че с усилията на МРРБ, неговите подразделения и бранша строителството не спря в месеците на пандемия при спазване на противоепидемичните мерки. В този период продължи усилената работа с осигурените средства по първите три участъка на АМ „Хемус“. Работи се и по АМ „Струма“ – 2/3 от тунел „Железница“ вече е прокопан. Чрез иновативния за страната ни метод „потактово избутване“ се изгражда виадуктът преди него. Работи се и по участъка след тунела.

През този месец предсрочно ще завърши изграждането на участъка между Драгоман и Сливница на АМ „Европа“. За движение предстои да се пуснат и ремонтираните 12 км от АМ „Тракия“ в посока Бургас. Ще започне работа по същия участък и в платното за София. Общо от магистрала „Тракия“ ще бъде ремонтирано проблемното трасе от 52 км, в това число е участъкът между Чирпан и Стара Загора.

Работи се по плана за осигуряване на питейна вода от язовирите „Порой“ и „Ахелой“, които в момента се стопанисват от „Напоителни системи“. Планира се да бъдат изградени пречиствателни станции, деривации и водопроводи. ВиК Бургас изготвя проект, за да се осигури допълнителното водоснабдяване.

Министър Аврамова отбеляза, че най-голям проблем във ВиК отрасъла е старата и амортизирана мрежа. Единият вариант за осигуряване на необходимия голям ресурс за модернизацията й е чрез „Българския ВиК холдинг“ ЕАД, който ще подпомага ВиК операторите. Отделно 1,8 млрд. лв. са средствата от Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020, по която бенефициенти са ВиК операторите. Вече има сключени договори и през 2021 г. ще започнат работите по ВиК мрежата.

Междувременно в интервю пред БНТ за новата програма, заместник-министър Деница Николова съобщи, че за финансиране ще могат да кандидатстват и живеещите в еднофамилни сгради. Тя обясни, че санирането е важно за намаляването на парниковите газове и въглеродните емисии. Целта е след изпълнение на мерките да бъдат спестявани между 40% и 60% от консумираната енергия.

 

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща