Ваксините и тестовете за COVID-19 временно без ДДС

Правителството прие Национален план за ваксиниране, който предвижда пет фази

Икономика / България
3E news
849
article picture alt description

Промени в законодателството предвиждат временно освобождаване от данък върху добавената стойност /ДДС/ на доставката на ваксини срещу COVID-19 и медицински изделия за инвитро диагностика на COVID-19 (комплекти за тестване) и услугите, тясно свързани с такива ваксини и изделия. Това реши парламентът с приети единодушно на първо четене промени в Закона за данък върху добавената стойност, предложени от Менда Стоянова от ГЕРБ и група народни представители, съобщи БТА.

Аргументите на вносителите

Промените са свързани с необходимост от спешно въвеждане в българското законодателство на европейска директива относно общата система на данъка върху добавената стойност по отношение на идентифицирането на данъчно задължените лица в Северна Ирландия, посочват вносителите.

Във връзка със Споразумението за оттегляне на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз се предвижда след изтичането на преходния период към 31 декември 2020 г. разпоредбите на правото на Съюза в областта на ДДС да продължат да се прилагат в Северна Ирландия за следващите 4 години по отношение на сделки със стоки. Същевременно за всички останали сделки в Обединеното кралство и Северна Ирландия ще се прилага съответното ДДС-законодателство на Обединеното кралство, което от гледна точка на българския закон ще се третира като трета страна. За правилното функциониране на системата на Съюза за ДДС в Северна Ирландия ще бъдат въведени отделни идентификационни номера по ДДС със специфичен префикс, посочват вносителите.

Приемането на предложените промени в закона няма да доведат до допълнителни разходи за задължените лица и администрацията, предвид това че се регулира новия статут на лицата, установени в Обединеното кралство и Северна Ирландия, съответно променя се само данъчната ставка за облагане на доставките на ваксини и тестове за COVID-19, отбелязват вносителите.

Румен Гечев от БСП заяви, че групата подкрепя промените, но попита управляващите защо преди дни са отказали да намалят от 20 на 10 процента ДДС за всички лекарства.

Преди това правителството прие предложения от здравния министър Националния план за ваксиниране.

Вижте още: Премиерът: Приехме Националния план за ваксиниране срещу COVID-19и сме готови за първите доставки

След това министър Констатин Ангелов представи Плана на брифинг в Министерския съвет, който е разработен от работна група заедно със специалисти. Използвани са указания на СЗО и планове на държави членки на ЕС. Той е съобразен с българското здравеопазване, каза в началото здравният министър, като подчерта, че ваксинирането ще е доброволно и безплатно.

Планът предвижда пет фази на ваксиниране

В първа фаза попадат медицинският персонал от лечебните заведения за болнична и извънболнична помощ, специалисти по здравни грижи, лекари по дентална медицина, фармацевти, пом.-фармацевти. Общо 243 600 души. Сред тях попадат 30 000 лекари, 10 000 дентални лекари, 46 000 специалисти по здравни грижи, 6600 магистър фармацевти, 2000 помощник фармацевти, 150 000 помощен персонал.

Втора фаза – педагози, потребители на социални услуги и служители във ферми за норки - 112 080 лица.

Трета фаза – служители, участващи в дейности по поддържането на ключова инфраструктура в държавата, служители на МВР. Броят им зависи от списъците, изготвени от РЗИ.

Четвърта фаза – възрастни на и над 65 г. и хора с придружаващи заболявания. Очакваният брой е 1,8 милиона.

Пета фаза – уязвими групи от населението поради високия епидемиологичен риск от инфектиране, свързан с начина им на живот. Броят ще се определи на база изготвени списъци.

Страната ще бъде разделена на 6 региона

Всеки един от тях има съответния отговорник като РЗИ, което ще извършва централната логистика. Съответните РЗИ-та отговорници са Враца, Велико Търново, Варна, Столична РЗИ, Пловдив, Бургас.

Район 1 включва области Видин, Монтана и Враца;

Район 2 - Плевен, Ловеч, Габрово, Велико Търново и Русе;

Района 3 - Разград, Търговище, Шумен, Варна, Добрич, Силистра;

Район 4 - София-град, София област, Перник, Кюстендил, Благоевград;

Район 5 включва Пазарджик, Смолян, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Кърджали;Район 6 - Сливен, Ямбол и Бургас.

По-късно Европейската комисия съобщи, че

държавите от ЕС разполагат с пълен достъп до поверителните предварителни споразумения

за доставка на ваксини срещу ковид. Държавите участват в преговорните екипи, уточни днес говорител на комисията.
Той поясни отново, че в споразуменията са залегнали клаузи за поверителност, оправдани с търговска тайна, затова ЕК не уточнява нищо извън договорените доставни количества. Говорителят добави, че е възможно с част от съдържанието на договорите да бъдат запознати някои евродепутати.

Европейският парламент настоя преди месец споразуменията, сключвани от ЕК, да бъдат публикувани, а еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакидис заяви, че това не може да се случи без съгласието на производителите на ваксините. Досега е известно, че комисията е сключила споразумения с шестима производители за доставка на над два милиарда дози ваксина на неизвестна цена. ЕК потвърди, че отговорността за вреда от ваксините ще се поема от държавите, които решат да ги купят.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща