България пое нови 2,5 млрд. евро външен дълг

Икономика / България
3E news
488
article picture alt description

България е поела нов външен дълг за 2,5 млрд. евро в две емисии - със срочност от 10 и от 30 години, съобщи БНР. Новото задължение е при много изгодна цена.

Страната ни има право на нов дълг от 10 млрд. лева за цялата 2020 година. До момента е поет за милиард и 200 милиона лева като държавни ценни книжа.

Постигнахме доходност, която намалява разходите по обслужване на нов дълг в годините: и при 10-годишната и 30-годишната емисия, което означава, че лихвите, които ще плащаме оттук нататък ще са много по-ниски от тези, които бяха заложени в първоначалните ни намерения, заяви по време на брифинг министърът на финансите Кирил Ананиев, цитиран от Агенция „Фокус“.

За първи път от 2016 г. България продаде облигации по външен дълг за 5 млрд. лв. „За мен е чест и привилегия да ви запозная с изключителния успех, който постигнахме вчера при пласирането на първата ни външна емисия от 2016 година насам. Това, разбира се, стана в рамките на одобрените тавани за новоемитиран външен дълг, държавен дълг, заложени в Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет за 2020 г., както и в обемите на средносрочната глобална програма за емисия, ратифицирана от Народното събрание през 2016 година и актуализирана през първата половина на 2020 г. във връзка с кризата, предизвикана от глобалната пандемия от COVID-19“, посочи Ананиев. То обясни, че емисията е обявена в два транша – 10 и 30-годишни книжа.

„Това, което беше голямо предизвикателство за нас беше, че за първи път в нашата история излизаме на пазара с 30-годишни книжа. Емисията в двата й транша предизвика безпрецедентен интерес сред инвеститорите, което доведе до заявки, които надвишаваха над 4 пъти обема, който търсехме от 2 млрд. евро. Това ни даде основание да увеличим лимита на емисията от 2 на 2,5 млрд. евро, разпределение в двата транша по 1,250 млн. евро. Крайният резултат е уникален. В досегашната икономическа история на България постигната доходност в двата транша можем да сравним с доходността, която постигат държави, които имат по-висок кредитен рейтинг от нашата държава, включително и държави от Еврозоната. Така при 10-годишните книжа доходността е от 0.389 % с лихвен купон от 0.375. при 30-гогишните облигации имаме доходност от 1.476 % с лихвен купон в размер на 1.375. Очевидно доверието в страната ни е на много високо ниво и това се потвърждава и от участниците – инвеститори, които са висок клас. Имаше централни банки, държавни пенсионни фондове и други институционални инвеститори с много широк географски успех. Успехът на емисията е в резултат на дългогодишните ни усилия по поддържане на строга фискална дисциплина и изключително ниско ниво на външния дълг, спрямо брутния вътрешен продукт“, обясни финансовият министър.

Той припомни, че България е на второ място в Европейския съюз по най-нисък външен дълг, спрямо БВП, след Естония. „Разбира се, ключов фактор за успеха е и международното признание, което получихме като страна, която влезе във валутния механизъм ERM II през юли тази година. Радва ни и активното участие на българските инвеститори, които придобиха 16 % от общия обем на книжата. Отбелязвам и силното представяне и участие в крайното класиране на сделката на инвеститори от Германия, Великобритания, САЩ, Нидерландия, Швейцария, Белгия и други“, допълни Кирил Ананиев.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща