Световните пазари на акции загубиха 6 трилиона долара заради коронавируса

Световните фондови пазари отчитат най-лошата си седмица от глобалната финансова криза през 2008 г. насам

Икономика / Анализи / Интервюта
3E news
760
article picture alt description

Паниката, предизвикана от коронавируса отново свали световните фондови пазари, които отчитат най-лошата си седмица от глобалната финансова криза през 2008 г. насам. Загубите в стойностно изражение достигнаха 6 трилиона долара, пресметна „Ройтерс“.

Предупреждението на Световната здравна организация

Бързо разпространяващата се зараза на коронавируса Covid-19 представлява заплаха за световната икономика и шокира глобалните пазари. По данни на Световната здравна организация (СЗО) до 28 февруари са потвърдени общо 83 000 случая на коронавирус по целия свят. Заразата вече е обхванала всички континенти, освен Антарктида.

Огромният брой на случаите е в Китай, откъдето епидемията пламна в края на миналата година. Китайските власти съобщиха в петък, че още 372 човека в страната са се заразили с Covid-19, а новите смъртни случаи са 44. Общият брой на съобщените от Китай случаи на коронавирус са 78 824, а починалите там са 2 788.

СЗО предупреди всяка държава да е готова коронавирусът "буквално да почука на вратата" и заразата има потенциал да прерасне в пандемия.

Според Moody's Analytics, вероятността огнището да прерасне в пандемия се е удвоила - от 20% в края на миналата седмица на 40% към 28 февруари.

Инвеститорите търсят сигурно убежище за активите си

Нежеланието на инвеститорите за риск и увеличеното търсене на сигурни активи, наричани от пазарните участници активи-убежища, потопи доходността на държавните облигации на САЩ до нови рекордни ниски нива.

Европейските пазари спаднаха с 2-3% в началото на търговията, а на финала добавиха още, а обощевропейският индекс Stoxx 600, в който са включени емисиите на 600 европейски компании, затвори с понижение от 3.54%.

Американските акции се понижиха с 4.4% в четвъртък, което е най-големият спад от август 2011 г. Акциите са загубили 12% спрямо достигнатото рекордно високо ниво само преди девет дни. Пет часа преди да приключи търговията на „Уолстирйт“ на 28 февруари нюйоркският бенчмарк Dow Jones изтри още 3.54% от котировките си предния ден.

Индексът MSCI All Country World, в който са включени акции на компании от 50 страни, спадна с повече от 1% в петък и с почти 10% за последната седмицата на февруари – това е най-лошата седмична динамика от октомври 2008 година насам.

Индексът за волатилността CBOE, често наричан „индексът на страх“, скочи до 39.16 пункта, достигайки най-високото си ниво за около две години.

Основният японски индекс Nikkei 225 затвори търговията в петък със спад от 3.67%. Китайският Shanghai Composite приключи сесията с понижение от 3.71%. Другите основни азиатски индекси се понижиха също над 3 на сто – южнокорейският KOSPI спадна с 3.3%, а австралийският S&P/ASX 20 загуби 3.25%.

Пазарите залагат, че Федералният резерв на САЩ ще намали лихвените проценти следващия месец и други водещи централни банки ще последват неговия пример в подкрепа на икономиката на фона на разрастващата се зараза в целия свят.

Как влияе коронавирусът на икономиката

Коронавирусът избухнал в Китай и разпространил се в други страни се превърна в основната новина през последните седмици, тъй като засяга почти всички сфери на живота - от мобилността до доставката на потребителски стоки. Несъмнено коронавирусът оказва влияние върху различни сектори на икономиката.

Ето и основните негативни последствия от вирусната епидемия за световната икономика, според анкета на „Ройтерс“ сред инвеститори:

1. Потребление

Китай със своето население от около 1.4 милиарда души и е най-големият пазар в света. Заради коронавируса, обаче, в страната бяха затворени много магазини. Освен това, много фабрики и заводи временно спряха да работят, което пък намали възможността на хората да харчат пари. Всичко това не можеше да не повлияе върху печалбите на компаниите, които започнаха да свиват продажбите си.

Въпреки това, не само компаниите, работещи в Китай, страдат. Факт е, че Китай е важен потребител на туристическия пазар. Множество туристи от тази страна, посещавайки други страни, харчат много пари.

Например през 2018 г. китайските туристи са изразходвали 34.6 милиарда долара в САЩ, 17 милиарда долара са разходите им пряко свързани с пътуването.

Сега, когато Китай въведе ограничения за придвижване на своите граждани, туристическата индустрия в много страни ще претърпи значителни загуби, тъй като броят на туристите и съответно разходите силно ще намалеят.

Според специализираното списание Tourism Economics, влиянието на коронавируса върху туристическата индустрия ще бъде по-лошо от ефектите на епидемията SARS през 2003 година.

2. Производство

Много фабрики и заводи в Китай са затворени, тъй като правителството се опитва да предотврати разпространението на коронавируса. Спирането на производството доведе до недостиг на стоки за доставка както в Китай, така и в други страни. Това ще се отрази негативно не само на печалбите на китайските компании, но и на финансовото състояние на международни компании със собствени производствени мощности в Китай.

На този фон търсенето на петрол и електроенергия силно намалява.

3. Прекъсване на веригата на доставки

Компаниите, които внасят стоки и части от Китай, трябва да търсят нови доставчици.

В немалко случаи липсва достатъчно развита инфраструктура, която да намери заместител на китайските стоки за достатъчно кратък период от време. Дори да има други доставчици, преговорите, договарянето и доставките ще отнемат известно време и ще струват допълнителни разходи.

4. Ограничения за движение на стоки и хора

Световният бизнес зависи от движението на стоки и хора. През последните седмици пътуванията до и от Китай намаляха значително. Освен това, много авиокомпании временно са спрели полетите както до Китай, така и до съседните страни, като Южна Корея и Япония.

Такива ограничения, както беше споменато по-горе, влияят негативно на туризма и намаляват потреблението. В допълнение към това авиокомпаниите и другите транспортни компании страдат, тъй като обемът на трафика е силно намален, а следователно и приходите на компаниите също са спаднали.

5. Несигурност

На фона на многобройни съобщения за коронавирусната епидемия много анализаторски компании предупреждават, че през настоящата година повечето американски компании няма да реализират печалба. Подобно предположение направи преди време анализаторският екип на Goldman Sachs направи точно такова предположение относно печалбата на американските компании през 2020 г. заради коронавирусната епидемия. И по-специално, анализаторите на Goldman Sachs, прогнозират, че приходите на 500-те компании, включени в широкия индекс на „Уолстрйт“ S&P 500 може да спаднат с 13% през тази година.

Акциите се сриват по борсите в целия свят.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Анализи / Интервюта:

Предишна
Следваща