Европейските пазари на акции с дневен ръст в петък и със седмична печалба
С най-голямо дневно повишение завърши италианският бенчмарк FTSE MIB, а с най-слабо нарастване затвори британският FTSE 100
С умерения и предпазлив ръст в петък пазарът на акции в Европа успя да отчете седмично повишение на новините за съществени прогрес за разрабатване и пускане на пазара ваксини срещу COVID-19 и надеждите за постигане на търговска сделка по Brexit между Европейския съюз и Великобритания преди края на настоящата година. Инвеститорите продължавата да следят с повишено внимание „втората вълна“ на коронавирусната пандемия. Европа вече е континентът с най.много заразени. По последни обобщени данни на университета „Джон Хопкинс“ на Стария континент заразените са 14 920 921, починалите – 341 663, а излекуваните – 5 183 158 души.
Ваксините срещу COVID-19
В ранния следобед американската компания Pfizer и германската BioNTech обявиха, че още днес ще подадат заявление до Американската администрация по храните и лекарствата (FDA), за да получат разрешение за спешна употреба на разработваната от тях ваксина срещу Covid-19, която вече има 95% ефективност, вкл. и върху възрастни хора над 70 години.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че Европейският съюз може да разполага с две ваксини срещу коронавируса през втората половина на декември. Едната от тях най-вероятно ще бъде на Pfizer и ВioNTech. Тя припомни, че Комисията вече има 4 договора и продължава преговорите с американските компании Moderna и NovaVax. Ако приключат успешно, ЕС ще има договори за поручаване на 6 ваксини срещу коронавируса.
Търговските проговори по Brexit
В същото време инвеститорите на Стария континент изразяват надежда по отношение на последните търговски преговори по Brexit. ЕС и Великобритания са много близо до споразумение по повечето въпроси, тъй като времето за търговска сделка изтича, но те все още имат противоречия по отношение на правата за риболов, гаранциите за лоялна конкуренция и начините за разрешаване на бъдещи спорове, заяви пред постоянните представители на ЕС в Брюксел висш европейски дипломат.
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен се изказа по-оптимистично относно последните преговори между Брюксел и Лонод, като отчете напредък по въпроса за осигуряване на равни условия за държавната помощ.
Фискалните стимули в САЩ
Под зоркия поглед на пазарните участници са разговорите за допълнителен стимулиращ пакет от фискална помощ за американската икономика.
Председателят на малцинството демократи в американския Сенат Чък Шумер заяви в четвъртък, че лидерът на мнозинството републиканци Мич Макконъл се е съгласил да възобнови преговорите с демократите за нов пакет от мерки за подкрепа на американската икономика на фона на продължаващото нарастване на броя на заразените с коронавирус в страната, съобщава CNBC. Според университета „Джон Хопкинс“ заразените в САЩ са 11 737 129 души, от коино починалите са 252 493, а изликуваните – 4 858 582.
На свой ред министърът на финансите на САЩ Стивън Мнучин в писмо до председателя на Федералния резерв (Фед) Джеръм Пауъл заяви, че някои програми за спешно кредитиране няма да бъдат удължени след 31 декември.
В същото време Мнучин призова Съвета на управителите на Фед да удължи с 90 дни програмата за обратно изкупуване на корпоративни облигации (CPFF), механизма за подкрепа на инвестиционния фонд на паричния пазар (MMLF) и още две програми, които не изискват финансиране от Министерството на финансите.
Обещанието на Кристин Лагард…
Междувременно председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард обеща масиран стимулационен пакет от централната банка през декември, отбелязвайки, че икономиката на еврозоната вероятно ще бъде "сериозно засегната" от бързото покачване на броя на заразените от COVID-19 и новите ограничителни мерки, които са принудени да въвеждат правителствата.
… и публикуваната статистика в Обединеното кралство
Публикуваните днес статистически данни показва неочакван ръст на продажбите на дребно във Великобритания през миналия месец, които са нараснали с 1.2% през октомври спрямо предходния месец, докато на годишна база продажбите са се увеличили с 5.8% през октомври 2020 година. Анализаторите не очакваха първият индикатор да се промени и прогнозираха ръст от 4.2% за втория, съобщава Trading Economics. Анкетираните от „Блумбърг“ анализатори пък прогнозираха спад от 0.3% на продажбите през октомври спрямо септември и ръст от 4.1% на годишна база.
Пазарът
До обед общият европейски индекс STOXX 600 се повиши с 0.52%, а от националните индикатори на „сините чипове“ с най-висок ръст беше италианският бенчмарк FTSE MIB (+0.84%), следван от британския FTSE 100 (+0.66%), френския САС 40 (+0.53%), испанския IBEX 35 (+0.46%) и германския DAX (+0.36%).
Източник: MarketWatch
От таблицата по-горе е видно, че с най-голям дневен ръст завърши италианският бенчмарк FTSE MIB, а с най-слабо нарастване затвори британският FTSE 100.
Лидерите по растеж сред компонентите на индекса STOXX 600 бяха акциите на германската индустриална компания Thyssenkrupp AG, които добавиха 4.33% към цената.
Книжата на ирландския производител на хартиени опаковки Smurfit Kappa загубиха 1.43%, след като компанията заяви, че е събрала 660 милиона евро чрез пласиране на 19.4 милиона нови акции. Първоначалната цел на компанията беше да събере 650 милиона евро.
Акциите на Sage Group се понижиха с 12.1% и се озоваха на дъното на STOXX 600. Британската софтуерна компания отчете понижение на печалбата с 3.7% при нарастване на инвестициите в облачните технологии, но недостатъчни, за да се достигне прогнозата за печалбата.
Седмичната равносметка
показва поскъпване на всички основни индекси между 0.42% и 3.83%. С най-голям седмичен ръст затвори италианският бенчмарк FTSE MIB (+3.83%) следван от испанския IBEX 35 (+2.45%), САС 40 (+2.18%), общоевропейския STOXX 600 (+1.15%), британския FTSE 100 (+0.55%) и германския DAX (+0.42%).