Европейските акции поевтиняха след двудневно възходящо рали

За пазарните участници надеждата за бързо възстановяване от вирусната пандемия започна да помръква отново

Икономика / България
3E news
808
article picture alt description

Европейските акции спаднаха в сряда след двудневно рали, тъй като смъртните случаи от коронавируса в Испания отново се увеличиха, а Франция стана четвъртата страна в света с над 10 000 жертви. Така за пазарните участници надеждата за бързо възстановяване от вирусната пандемия започна да помръква отново.

"Инвеститорите в акции започват да разбират, както вероятно правителствата, че икономическите и социалните последици от продължителното блокиране могат да бъдат по-лоши от нарастващата смъртност", заяви експертът на VTB Capital Нийл Макинън, цитиран от Financial Times.

Анализаторите предупреждават, че инвеститорите може би придават твърде голямо значение на информациите за броя на коронавирусните инфекции, за истинско и продължително рали на пазарите ще са необходими повече доказателства за икономическо възстановяване.

Министрите на финансите на Еврозоната не можаха да се споразумеят за мерките за подкрепа на икономиката, за да се пребори с разпространението на COVID-19, съобщава „Ройтерс“. Конферентните преговори, които продължиха 16 часа до късно през нощта във вторник, за приемане на мерки за икономически стимули в условията пандемията, завършиха без резултат. Предвижда се те да продължат в четвъртък.

Според Джаспър Лоулър, експерт от London Capital Group, много страни може да бъдат принудени да удължат сегашните ограничения за разпространението на коронавирус за още няколко седмици. "Удължаването на режима на блокиране и нарастващите икономически затруднения, свързани с това, вероятно ще бъдат калкулирани в цената на акциите, но те увеличават шансовете фондовите пазари отново да изпробват мартенските ниски нива", прогнозира експертът.

В Европа по брой заразени от коронавируса Испания излезе на първо място със 140 511 заразени. В същото време в страната има 13 897 смъртни случая, докато в Италия 17 217 души станаха жертвите на вируса, а заразените са 135 586 души. В Германия заразените са 102 411, а жертвите са 1 822. На четвърто място на Стария континент е Франция със 78 167 заразени и 10 328 мъртви, а на пето място е Великобритания с 55 242 заразени и 6 159 жертви. Бързо се разпространява заразата в Турция, която със своите 34 109 заразени и 725 мъртви се озова на шесто място.

Общоевропейският индекс Stoxx 600 спадна с 1.1% до обед след силен старт през първите два дни на новата седмицата на фона на надеждите за забавяне на разпространението на инфекцията в най-засегнатите части на Европа и САЩ.

Stoxx 600 се е отдалечил с около 20% от достигнатото осемгодишно дъно на 16 март благодарение на силните мерки на правителството за ограничаване на разпространението на вируса, но остава с 25% под най-високите си стойности за 2020 година, достигнати в началото на февруари.

Най-много с 1.87% се понижи до обед лондонският индекс FTSE 100, тъй като смъртните случаи, причинени от коронавируса във Великобритания надхвърлиха 6 100, докато френският бенчмарк CAC 40 изтри 1.72%. Следват: испанският IBEX 35 с понижение от 1.68%, немският DAX - с 1.30% и италианският FTSE MIB - с 1.06%.

Низходящият тренд на пазара на акции в Западна Европа се запази, като при някои индекси се ускори, а при други се забави.

Източник: CNBC

От таблицата по-горе се вижда, че с най-голям дневен спад завършва британският основен индекс FTSE 100, а с най-малък – общоевропейският Stoxx 600.

На дъното на общоевропейския бенчмарк Stoxx 600 слезе британското търговсака верига WH Smith, чиито акции се сринаха с 10.4%.

Секторът с най-големи дневни загуби за днешната сесия е застаховането. Акциите на британските застрахователи Aviva и Direct Line Insurance Group, които спаднаха съответно с 9.1% и 6.9%, след като и двете компании обявиха, че няма изплащат окончателни дивиденти във връзка с препоръките на регулаторите. Котировките на акциите на RSA Insurance Group се понижиха с 2.8%, след подобно решение на застрахователната компания.

Регулаторните органи, включително EIOPA и британският орган за пруденциално регулиране, в края на миналата седмица настояваха да се ограничи изплащането на дивиденти от застрахователите на акционерите и изплащането на бонуси на висшия персонал.

Другите губещи са петролно-добивните компании, след като цената на петрола скочи с близо 6% за един ден. Книжата на Tullow Oil загубиха 8.1%, на BP спаднаха с 4.2%, а на Royal Dutch Shell Group се понижиха с 3%.   

Сред губещите беше и най-големият търговец на дребно във Великобритания Tesco, чиито акции спаднаха с 3.6% и се озоваха на дъното на Stoxx 600, след като компанията заяви, че очаква допълнителни разходи до 925 милиона паунда (1.1 милиарда долара) заради епидемията от коронавируса.

На другия край – сред печелившите, се озоваха акциите на разработчика на софтуер Avast, които добавиха 7.6%, следвани от книжата на Telenet Group Holding и TUI, които поскъпнаха съответно с 5.2% и 5.3%.

Междувременно цената на акциите на Deutsche Lufthansa поскъпнаха изненадващо за много анализатори с 1.5%. Компанията обяви първите си стъпки за преструктурирането на бизнеса поради кризата в авиационната индустрия, причинена от пандемията на коронавирус. На първо место в клизисния план е прекратяването на полетите на нискотарифната авиокомпания Germanwings и изважда от експлоатация на над 40 самолета.

Още за пазара на акции в Европа:

Европейските акции отново на плюс, след първи сигнали, че разпространението на Covid-19 се забавя

Европейските акции поскъпнаха значително в понеделник на фона на намаляващите смъртни случаи от Covid-19

Европeйските акции на загуба, заради нарасналия натиск на Covid-19 върху компаниите

 

 

 

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща