Доларът се насочва към седмична загуба след мащабната програма на САЩ за кредитиране на малки компании

Позитивните информации за забавяне на вирусните инфекции по света също притискат щатската валута

Икономика / България
3E news
961
article picture alt description

Доларът се насочва към седмична загуба в петък, след мащабната нова програма за отпускане на заеми от Федералния резерв на САЩ (Фед) за малки компании и признаци за забавяне на коронавирусните инфекции намали търсенето на зелените пари като валута-сигурно убежище.

Паундът продължи възхода си спрямо долара и еврото, след като британският премиер Борис Джонсън започна да се подобрява от Covid-19 r напусна интензивното отделение на болницата, в която бе настанен миналата седмица.

Валутите от страните производители на петрол също задържаха печалбите спрямо американската валута, но перспективата за тях остава несигурна поради съмненията, че споразумение между ОПЕК и нейните съюзници за рекордно намаляване на доставките на петрол би било достатъчно, за да компенсира срива в глобалното търсене на суровината.

Апетитът за риск непрекъснато се подобрява тази седмица заради признаци, че пандемията се забавя в горещите точки на САЩ и Европа, но някои анализатори остават предпазливи, тъй като се знае малко за вируса, а много държави продължават да се борят с огромните икономически щети, причинени от избухването на пандемията.

„Фед предприе много различни мерки, но крайният резултат е голямо увеличение на предлагането на долари“, заяви за „Ройтерс“ Джуничи Ишикава, старши валутен анализатор в IG Securities в Токио. „Положителните новини за вируса намаляват паническото репатриране в долари, които видяхме по-рано тази година. Крайният резултат е постепенно отслабване на щатския долар."

Спрямо евро доларът се търгуваше в азиатската търговия на ниво от 1.0926 щатски долара за едно евро, което представлява 1.2% седмичен спад.

Доларът се понижи до 0.9660 швейцарски франка, което е спад с 1% за седмицата.

Търговията вероятно ще бъде слаба през деня, тъй като финансовите пазари в Австралия, Хонконг, Сингапур, Великобритания и САЩ са затворени заради Великденските празници на католиците и протестантите.

В четвъртък Фед обяви програма в размер на 2.3 трилиона долара за предлагане на заеми на местните власти и малкия и средния бизнес, която е най-новата стъпка за подкрепа на американската икономика и нейния спад, в момент, когато страната се бори с коронавирусната криза.

Фед намали и лихвите до нула, възстанови количествените облекчения и повиши ликвидността на долара заради недостига на зелените пари на парични пазари, оставяйки долара в хватката на мечките на спот пазара.

Ню Йорк, щатът, който е най-засегнат от коронавируса, представи нови доказателства, че кривата на болестта, причинена от вируса, се изравнява.

Зелената валута за последно се търгуваше на ниво от 108.49 йени и е без промяна за седмицата, тъй като тревогата за увеличаване на коронавирусните инфекции и обявяването на извънредно положение в Япония компенсира продажбата на долари.

Коронавирусът се появи за първи път в Китай в края на миналата година и оттогава се разпространи по целия свят, заразявайки повече от 1.5 милиона и отне повече от 90 000 живота.

В континентален Китай юанът се насочва към 0.9% седмична печалба спрямо долара, което е най-голямото повишение от февруари 2019 г. насам, тъй като Китай продължава да отчита спад в новите случаи на заразени с коронавирус.

Австралийският долар, който е много чувствителен към рисковите настроения поради зависимостта на Австралия от Китай и световната търговия със стоки, скочи с 5.6% спрямо зелените пари тази седмица, с което подчерта намаляването на стреса на световните пазари.

Паундът се задържа стабилно при ниво от 1.2459 щатски долари в петък и се насочи към 1.6% седмична печалба. Спрямо еврото, паундът се насочва към третата си поредна седмична печалба.

Британският премиер Борис Джонсът в неделя стана първият световен лидер, приет в болница заради трайни симптоми на COVID-19, болестта, причинена от новия коронавирус.

Това първоначално предизвика опасения за вакуум в управлението, но състоянието на Джонсън постепенно се подобрява.

Канадският долар, норвежката корона и руската рубла също се повишиха спрямо долара, но по-нататъшните печалби остават под въпрос.

Мексико забави подписването на споразумението, постигнато от ОПЕК + за намаляване на добива на петрол с 10 милиона барела на ден, което беше договорено в четвъртък, според министъра на петрола на Кувейт.

Инвеститорите реагираха негативно на ранните подробности за споразумение за намаляване на доставките между членове на ОПЕК и нейните съюзници, предполагайки, че тези съкращения може да не са достатъчни, за да компенсират очаквания спад на глобалното търсене и понижение на цените на петрола.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща