WWF: Часът на Земята 2020 изцяло дигитално - 20 идеи как да го направите у дома

Климат / България
3E news
600
article picture alt description

Часът на Земята е на 28 март, 20:30 ч. Каквото и да изберете да правите у дома, наслаждавайте му се с цялото семейство и бъдете здрави, призовават от природозащитната организация WWF.

WWF е съпричастна с международната криза, която засяга и страната ни. В тази връзка инициативата Часът на Земята ще бъде отбелязана при максимални мерки за сигурност. Организацията е поела ангажимента да предприеме всички необходими мерки за здравето на екипа, общностите и партньорите, с които работи. Ето защо всички активности към инициативата ще бъдат проведени изцяло в дигитална среда.

Тази година Часът на Земята мобилизира милиони хора да дадат своя глас за планетата. Всеки може да се включи в инициативата като посети едноименната онлайн платформа и подпише международната петиция „Глас за Планетата“, която призовава за спешни действия за опазване на общия ни домпланетата. Резултатите от нея ще бъдат представени по време на ключови глобални конференции през 2020 г. Платформата дава възможност на всеки и да направи своето лично обещание към планетата, както и да го сподели в социалните мрежи, предизвиквайки свои приятели да се присъединят.

Зад каузата за бъдеще в хармония с природата застават Владимир Ампов-Графа, Михаела Филева, Прея, Виктория Георгиева, Ваня Щерева, Реми Тоин, Веси Бонева, Мартен, Максим Ешкенази, Калин Врачански, Анжела Недялкова, Теодосий Спасов, Бояна Желязкова, Драго Симеонов, Дарин Ангелов, Деян Ангелов, Тео Ушев, Hayes & Y, Йордан Марков, RDMK и Котаракът Румен. И тази година Столична община се включва като партньор на инициативата и ще изгаси осветлението на емблематични за София сгради и паметници.  Инициативата е включена и в Календара на културните събития на Столична община. Посланици на Часа на Земята 2020 от страна на бизнеса са Playtech и iCard.

„Нуждата от обединение и грижа за нашата планета и човечеството никога не е била по-голяма. В този критичен момент повече от всякога се нуждаем от солидарност и обединеност. Това са изключително трудни времена, но заедно можем да се справим, подкрепяйки се един друг, и да излезем от тази криза по-силни, по-обединени и по-подготвени за справяне с глобалните предизвикателства“, споделя Веселина Кавръкова, изпълнителния директор на WWF България. 
 
От съображения за сигурност WWF призовава хората да отбележат Часа на Земята от вкъщи, като на 28 март заедно с милиони съмишленици по света изключат светлините символично между 20.30 и 21.30 ч.  През последните тринадесет години изгасването на светлините се превърна в международен символ в над 170 държави, който цели да привлече вниманието към необходимостта от спешни действия за бъдещето на планетата и човечеството.

20 начина да отбележите Часа на Земята тази година

Традиционните събития и тържественото загасяне на светлини в последната събота на март няма да се осъществят поради кризата с COVID-19, но ще сме заедно с вас онлайн. Тази година ще отбележим „Часът на Земята“ изцяло виртуално. Във WWF сме поели ангажимента като организация и като хора да предприемем всички необходими мерки за здравето на нашия екип, общностите, с които работим и сред които живеем, и нашите партньори.
 
Оставането у дома не отменя Часа на Земята – той дори може да бъде още по-забележителен! Събрахме 20 идеи за начини, по които да отбележите Часа на Земята вкъщи или онлайн. Така ще помогнем на природата и на човечеството да се справят с днешните предизвикателства. Имаме идеи и за най-малките, затова четете докрай.
 
1.  Изгасете светлините.
Това е същинската ДНК на световното движение „Часът на Земята“, както и най-лесният начин да се присъедините към него. Просто изгасете всички светлини, които не са ви жизнено необходими, на 28 март, от 20:30 до 21:30 ч.
 
 2. Вечеря на тъмно
Запалете свещи и забъркайте апетитни ястия, които да погъделичкат вкусовите ви рецептори.
 
Ако това не е достатъчно предизвикателство за вас, опитайте да сготвите така, че да оползотворите всичко, без да остане боклук. А може и да сложите превръзка на очите си и да се опитате да познаете какво е сготвил партньора ви.
 
3. Присъединете се към нас онлайн.

Ще има множество дигитални събития и стрийминг за Часа на Земята. Следете международния уебсайт – изберете си събитие и участвайте в него заедно с хиляди хора по целия свят!
 
WWF-България също ще отбележи Часа на Земята виртуално. Не пропускайте българското събитие – следете за него на нашата Фейсбук страница.
 
4. Играйте настолни игри или си направете четене на свещи
Ако все още не сте чули, WheelVille – първата настолна игра на WWF-България – вече е факт и съвсем скоро ще бъде в продажба. Можете да я поръчате и предварително на https://wheelville.bg/about

5. Тематична филмова нощ
Извадете пуканките и се насладете на филмите, които обичате. Ако сте изгледали всичко и се чудите какво да си пуснете, следвайте нашата препоръка – гледайте документалния филм, отличен с две награди Emmy „Нашата планета“ (Our Planet) по Netflix. Заснет с най-модерните технологии на нашето време и улавящ спиращи дъха моменти от природата около нас.
 
Ако нямате профил в Netflix, няма страшно. Направете си пробен за 30 дни или гледайте бонус епизода „Нашата планета: Нашият бизнес“ (Our Planet: Our Business)
 
6. Дайте своя глас за планетата – отнема само 60 секунди
Добавете името си към стотиците хиляди хора по целия свят, които вече призоваха световните лидери да вземат спешно мерки в защита на природата. Петицията Our Voice for the Planet ще бъде представена на значими глобални конференции по-късно през годината. Вашият глас ще има истинска сила и значение.
 
7. Направете си лагер в двора или хола
Ако обичате да ходите на къмпинг, защо не опитате да превърнете градината, балкона или хола в бивак? Ако нямате палатка, използвайте чаршафи, възглавници и други вещи от дома. Запалете огън само ако имате камина

Всички идеи можете да намерите на страницата на WWF България

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща