Настолна игра на WWF набира средства за опазването на кафявите мечки в България

Природозащитната организация даде начало на първия си проект за социално предприемачество у нас

Климат / Технологии
3E news
624
article picture alt description

WWF разработи настолната игра, чрез която ще набира средства за опазването на мечките в България. WheelVille (wheel – колело, ville – село) е образователна игра, която представя теми като устойчиво развитие, кръгова икономика и иновации по забавен и интерактивен начин. Това е и първият проект на WWF за социално предприемачество у нас. Част от стойността на всяка една продадена игра ще бъде насочена в подкрепа на каузата. Играта е подходяща за 12+ годишна възраст и може да се играе от двама до четирима души. Проектът става реалност благодарение на партньорството на WWF с онлайн магазина Ozone.bg и има амбицията в дългосрочен план да подкрепя редица инициативи за опазване на природата в България.

„Величествената кафява мечка зависи от опазената природа, за да се храни и отглежда своите малки. Но нейният дом, местообитанията й стават все по-разпокъсани, а малки и пораснали мечета често стават жертва на жестоко бракониерство. Днес популацията им в България е сериозно застрашена. Това е и причината кафявата мечка да бъда включена като приоритетен вид в Червената книга на Република България“, споделя Иън Джаксън, Консервационен директор на WWF България. „Опазвайки кафявата мечка, WWF се стреми да опази крехкия баланс на екосистемите. Гората, нейните обитатели, природата и ние хората – всички сме свързани, а благоденствието и здравето ни са пряко зависими“.

Кафявата мечка е най-големият бозайник, както в България, така и в цяла Европа. Местообитанията на кафявата мечка обаче стават все по-разпокъсани, a вмешателството на хората в природата води до промени в поведението ѝ. За да оцелеят, мечките все по-често се приближават и влизат в населените места, където могат да си набавят така необходимата храна. Неправилното или дори незаконното изхвърляне на хранителни отпадъци са основните причини за това мечките да напуснат гората и да се насочат към някое селище в близост. Именно тези мечки впоследствие стават „проблемни“. Подобни ситуации значително увеличават възможностите за конфликт между хора и мечки, както и за нарастващо бракониерството.

През 2020 г. WWF изработва своята програма за опазване на кафявите мечки в България с фокус хармонично съжителство между мечки и хора. Като първа крачка, природозащитната организация планира поредица от спасителни акции, които ще бъдат провеждани при случаи на ранено, уловено в  незаконна примка мече или мечка, както и при навлизане на мечка в населено място. До края на годината стратегическата рамка на програмата ще бъде финализирана и публично оповестена.

„За да имаме готовност за предстоящите спасителни акции, имаме нужда от вашата подкрепа. Част от стойността на всяка една продадена игра ще бъде насочена в подкрепа на спасителните акции. Всеки може да помогне на WWF в опазването на кафявите мечета, като си закупи настолната игра WheelVille. Сега опазването на дивата природа и в частност кафявите мечки е по-забавно от всякога“, споделя Костадин Андонов, един от създателите на играта и експерт във WWF България. Играта е разработена съвместно с Апостол Дянков, а художествената разработка е дело на дизайнера Тео Георгиев.

Проектът WheelVille стартира благодарение на подкрепата на Програма за социално предприемачество за НПО - 2018/2019 на Българския център за нестопанско право. Програмата се осъществява с подкрепата на Фондация „Америка за България“ и Фондация УниКредит, в партньорство с UniCredit Bulbank и TELUS България

WheelVille е малко китно градче, съставено от четири махали, в което световно известни предприемачи виждат огромен потенциал за развитие на бизнес. Ресурсите, с които разполагат, обаче, не са неизчерпаеми. Това е и предизвикателството, което настолната игра отправя към предприемачите - да балансират. Да направят така, че развитието на бизнеса и опазването на природата да вървят ръка за ръка.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Технологии:

Предишна
Следваща